Zarejestruj

Projekty »

Podstawy makramy – wykład

:: Projekt U239 (Szczegóły)
Adresaci
tylko dla nauczycieli
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki o sztuce
Przedmioty
zajęcia artystyczne
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Filologiczny
Autor
dr Agnieszka Goral
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Wydział Filologiczny i Wydział Historii i Archeologii (24 NH)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a

Inne projekty w tym miejscu

We współczesnym świecie fascynacja sztuką plecenia sznurka, czyli makramą, jest już faktem. O powrocie do tej starożytnej techniki rękodzielniczej świadczą liczne publikacje, podręczniki, samouczki, artykuły, a także materiały szeroko rozpowszechniane w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych. Makrama posiada wiele zalet: nie wymaga specjalnych narzędzi i sprzętu, podstawy można opanować w krótkim czasie i jest sztuką uniwersalną, "dla każdego". Efekty pracy widać od razu: kwietnik zawieszony na karniszu okiennym, brelok zdobiący klucze, abażur połyskujący w promieniach słońca, torebka w ulubionym kolorze butelkowej zieleni ze złotymi dodatkami, opaska na włosach małego dziecka, narzuta na łóżko z kompletem poduszek, sowa - prawie jak żywa, zakładka do książki którą warto czytać i czytać, bez końca. 

Wykład będzie poświęcony podstawom makramy. Słuchacze poznają między innymi typy sznurka oraz ich zastosowanie w tzw. mikro- i makromakramie, reguły odmierzania materiałów, dodatki stosowane w różnego rodzaju wyrobach, akcesoria ułatwiające pracę rękodzielnika, zasady komponowania makram ściennych. 

Wykład jest adresowany do nauczycieli zajęć plastycznych, technicznych, artystycznych, pracowników domów kultury i świetlic szkolnych, organizatorów czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, animatorów kultury, pragnących rozpocząć swoją przygodę z makramą. 

Czas trwania wykładu: 45 min. 

- - - - - - - - - 

Źródło zdjęcia: Anke Sundermeier z Pixabay.

 

  • Foto