Zarejestruj

Projekty »

Polska Unia Metrologiczna

:: Projekt PL114 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
automatyka, elektronika i elektrotechnika, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Przedmioty
chemia, geografia, technika
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Mechaniczny
Autorzy
dr hab., prof. uczelni Jerzy Józwik (kierownik),
mgr Monika Choroś, mgr inż. Michał Leleń
Początek
Sobota 2023-09-23 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Polska Unia Metrologiczna powstała 30 sierpnia 2021 na mocy umowy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Politechniki Lubelskiej. Obecnie zrzesza ponad 30 uczelni i instytutów badawczych. Jej głównym celem jest integracja środowiska zajmującego się metrologią. Działania w ramach PUM koncentrują się między innymi na sieciowaniu i zacieśnianiu współpracy międzyinstytucjonalnej, wymianie myśli naukowej poprzez organizację seminariów, konferencji, promocji najnowszych rozwiązań i innowacji w zakresie metrologii, współpracy z przemysłem.


Istotną wartością tego projektu jest ścisła współpraca PUM z Głównym Urzędem Miar. W przyszłości pozwoli to na realizację zadań również o charakterze badawczo-rozwojowym. Synergia działań środowisk metrologicznych funkcjonujących w obu instytucjach daje szansę na optymalne wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia oraz zasobów aparaturowych. Ważną składową Unii jest kadra metrologiczna oraz laboratoria GUM zlokalizowane w Warszawie oraz Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym w Kielcach. Zostanie on uruchomiony w 2023 roku. Budowa ŚKL jest szansą na rozwój regionu świętokrzyskiego, ale także polskiej metrologii. Metrologia jest podstawą rozwoju społecznego i gospodarczego każdego kraju. Rozwój gospodarczy ma decydujące znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa i godnych warunków życia jego obywateli. Tam, gdzie stawia się na rozwój nowych technologii, a produkcja wymaga ścisłego przestrzegania reżimu technologicznego, metrologia odgrywa decydującą rolę. Nowoczesny przemysł jest źródłem ciągłych wyzwań dla metrologii przemysłowej i naukowej.


Jednym z priorytetowych zadań, nad którym obecnie pracuje PUM jest inwentaryzacja stanu aparaturowego krajowej metrologii pod hasłem „Powszechny spis metrologiczny”. Sklasyfikowanie i opisanie aparatury pomiarowej dostępnej we wszystkich ośrodkach w Polsce ułatwi pracę badaczom i poprawi dostępność do specjalistycznych urządzeń metrologicznych. W przyszłości zostanie opracowany i wdrożony system wsparcia kadry. Będzie on obejmował staże dla młodych pracowników nauki, w tym także studentów oraz pomoc przy doktoratach wdrożeniowych i udział w badaniach.


Wszystkich zainteresowanych wspieraniem rozwoju metrologii zapraszamy do współpracy.

  • Foto