Projekty »
Pompa ciepła - jak to działa?
:: Projekt PL (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Wydział Inżynierii Środowiska (0114)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 40b
Obecnie coraz więcej wokół nas jest informacji na temat pomp ciepła - w internecie, telewizji, gazetach czy w radio. Wiele osób może się już pochwalić wykorzystaniem ich do ogrzewania domu. Sprzedaż pomp ciepła w Europie wzrosła w 2022 r. o 40 proc., a w Polsce o 120 proc. w porównaniu do 2021 r.
Pompa ciepła jest to urządzenie, które potrafi przenieść energię cieplną z miejsca o niskiej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Czy to nie przeczy prawom fizyki i zdrowemu rozsądkowi? Otóż zasady fizyki nie są złamane, tylko w inteligentny sposób wykorzystane przez inżynierów. W pompach ciepła, jak również w innych urządzeniach chłodniczych tego typu (np. klimatyzatory, chłodziarki), zastosowany jest specjalny płyn nazwany czynnikiem chłodniczym.
Podczas ćwiczeń doświadczalnych uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z laboratoryjnym stanowiskiem pompy ciepła, która złożona jest ze sprężarki, dwóch spiralnych wymienników rurowych (parownik i skraplacz) oraz z termostatycznym i elektronicznym zaworem rozprężnym. W pompie ciepła zastosowany jest czynnik R-134a. Do układu podłączony jest układ pomiarowy, standardowo stosowany przez serwisantów urządzeń chłodniczych. Po tych krótkich zajęciach być może nie będziesz w stanie skonstruować pompy ciepła do kosmicznej stacji orbitalnej, ale z pewnością takie urządzenie w twoim domu nie będzie już dłużej „czarną skrzynką”.