Projekty »
Probiotyki - fakty i mity
:: Projekt UM320 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Idź do prezentacji on-line |
Preparaty zawierające probiotyki są chętnie stosowane przez pacjentów w leczeniu i zapobieganiu różnym schorzeniom. Niejednokrotnie probiotyki są stosowane bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Czy ich stosowanie niesie za sobą realne korzyści dla zdrowia, a może to tylko marketing? Czy i kiedy należy je stosować? Jakie korzyści i zagrożenia są związane z ich stosowaniem? Czy probiotyki są bezpieczne? Na te i podobne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź podczas interaktywnej prezentacji opartej o dane naukowe.
Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywołują korzystny efekt zdrowotny u gospodarza. Mechanizm ich działania nie został w pełni poznany. Szczepy probiotyczne mogą oddziaływać na organizm gospodarze poprzez ochronę przed kolonizację patogenami, wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, regulację pasażu jelitowego, normalizację składu mikrobioty jelitowej, zwiększenie wymiany enterocytów, konkurencję z patogenami.
Pomimo, że probiotyki odznacza wysoki profil bezpieczeństwa, ich stosowanie może wiązać się z działaniami niepożądanymi. Szczególnie narażone na ich wystąpienie są między innymi pacjenci z zaburzeniami odporności, osoby stosujące leki immunosupresyjne czy noworodki urodzone przedwcześnie. U tych osób istnieje potencjalna możliwość translokacji bakterii probiotycznych przez ścianę jelita i wystąpienia posocznicy oraz innych poważnych działań niepożądanych.
Należy również podkreślić, że jakość suplementów diety z grupy probiotyków dostępnych na polskim rynku może być niewłaściwa, o czym alarmował raport Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r.