Projekty »
Projekt CREDO - poszukiwanie cząstek wtórnego promieniowania kosmicznego za pomocą smartfonów
:: Projekt UP (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Miejsce realizacji: Biblioteka Główna. Regionalny Ośrodek Rolniczej Informacji Naukowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (418 - Sala konferencyjna)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 15
Międzynarodowy Projekt CREDO - Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory, został zainicjowany w 2016 roku w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przez prof. dra hab. Piotra Homolę, który jest pomysłodawcą, inicjatorem współpracy i jej głównym koordynatorem. IFJ PAN pełni rolę instytucjonalnego lidera współpracy, z największym wkładem osobowym (zarówno w sensie naukowym jak i administracyjnym) oraz finansowym.
Głównym celem CREDO jest poszukiwanie sygnatur zespołów promieni kosmicznych, angażując możliwie wielu uczestników, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy bądź umiejętności (ang. citizen scientists).
Smartfon z zamaskowanym (zaklejonym) otworem kamery rejestruje tylko ślady wysokoenergetyczne, które potrafią przebić się przez jego obudowę - fotony światła widzialnego nie są rejestrowane. Włączony GPS i kompas w telefonie dokładnie lokalizuje położenie, a precyzyjny czas pobierany jest z internetowego zegara atomowego.
Projekt jest całkowicie darmowy dla użytkowników smartfonów, jedyny koszt to parę złotych miesięcznie na zasilanie telefonu. Aplikacja sterująca telefonem jest darmowa do pobrania ze sklepu Android lub IOS. Wsparciem dla użytkowników jest forum tematyczne zawierające również sekcję FAQ.
Wykład Pana Marka Więckowskiego – przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) w Lublinie, połączony będzie z prezentacją stacji detekcyjnej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Projektem CREDO.