Zarejestruj

Projekty »

Promieniotwórczość - nadzieja czy zagrożenie?

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM314 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki chemiczne, nauki farmaceutyczne, nauki fizyczne
Przedmioty
biologia, chemia, ochrona środowiska, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
mgr Paweł Kozyra (kierownik),
prof. dr hab. Monika Pitucha
Początek
Wtorek 2023-09-19 10:00
Edycja zakończona
Idź do prezentacji on-line

"Nieznane napawa człowieka strachem", podobnie jest w przypadku promieniotwórczości. Zjawisko promieniowania jonizującego, będącego wynikiem promieniotwórczości, na pierwszy rzut oka kojarzy nam się z zagrożeniem życia, chorobami nowotworowymi, chorobą popromienną i katastrofą w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Słysząc to od razu pojawia się strach, dostajemy gęsiej skórki i nie chcemy mieć z tym nic wspólnego. Jednakże nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Promieniowanie może mieć i ma również swoje dobre strony. Promieniotwórczość jest stosowana w diagnostyce chorób nowotworowych oraz neurodegeneracyjnych np. choroba Alzheimera. W zależności od dawki i rodzaju promieniowania może być wykorzystana w terapii. Ponadto, w procesie pozyskiwania energii elektrycznej coraz większe znaczenie zyskuje energia jądrowa, będąca alternatywą dla paliw kopalnych. Dlatego w perspektywie budowy elektrowni jądrowej w Polsce rzetelna informacja na temat zagrożeń i korzyści takiego przedsięwzięcia wydaje się być konieczna.

Podczas wykładu postaramy się rozwiać obawy przed promieniotwórczością. Przedstawimy wady i zalety wykorzystania energii jądrowej. Odpowiemy sobie na pytanie czy promieniotwórczość jest zagrożeniem czy może jednak nadzieją.

 

  • Foto