Zarejestruj

Projekty »

Prowadzenie ciąży przez Internet – wykorzystanie telemedycyny w praktyce położniczej

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
studenci, rodzice
Forma prezentacji
ćwiczenia
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk o Zdrowiu
Autorzy
mgr Joanna Grzesik-Gąsior (kierownik),
mgr Agnieszka Pieczykolan, dr Mariola Mróz, mgr Agnieszka Marcewicz
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 22

Miejsce realizacji: Collegium Maximum (115)
Adres: Lublin, ul. Stanisława Staszica 4/6

Inne projekty w tym miejscu

Pomimo, że rozwiązanie telemedycyny znane były już od wielu lat, dopiero pandemia koronawirusa wymusiła szybkie wejście w życie rozwiązań technologicznych proponowanych przez e-zdrowie. Znaczna część usług została przeniesiona do świata wirtualnego – elektroniczna dokumentacja medyczna, elektroniczna recepta, elektroniczne skierowanie. Konsultacje medyczne odbywają się poprzez czat, wideorozmowę lub przez telefon.

Wykładniczy rozwój technologii napędza zmiany również w praktyce położniczej. W opiece okołoporodowej rozwiązaniami, które oferuje telemedycyna są m.in. edukacja kobiet ciężarnych oraz badanie przesiewowe w kierunku depresji przez Internet, telekonsultacje położnicze, wykorzystanie urządzeń telemedycznych np. ciśnieniomierza u kobiet z nadciśnieniem w ciąży, glukometru u kobiet z cukrzycą w ciąży lub teleKTG. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w opiece medycznej pozwala pokonywać bariery geograficzne w korzystaniu z usług specjalistów, niejednokrotnie przyspiesza proces diagnozy i leczenia, pozwala na optymalne wykorzystanie czasu personelu medycznego, a tym samym pozytywnie rzutuje na jakość świadczonych usług.

Celem ćwiczeń będzie wykazanie możliwości wykorzystania telemedycyny w praktyce położniczej oraz wpływu koncepcji telemedycznych na jakość opieki położniczej w świetle aktualnych badań naukowych.

Serdecznie zapraszamy kobiety ciężarne wraz z partnerami, osoby planujące ciążę oraz studentów kierunków medycznych.