Zarejestruj

Projekty »

Przepis na kombuchę

:: Projekt K199 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Forma prezentacji
ćwiczenia, laboratorium, warsztat
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki o zdrowiu
Przedmioty
biologia
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Medyczny
Autorzy
dr Ilona Sadok (kierownik),
mgr Kinga Ożga, mgr Ilona Jonik, dr Agnieszka Krzyszczak-Turczyn
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Fermentacja to jedna z najstarszych metod wytwarzania i konserwacji żywności. W trakcie tego procesu, na skutek działania różnych drobnoustrojów (bakterii, drożdży) zachodzą przemiany chemiczne, w wyniku których dochodzi do rozkładu złożonych substancji organicznych do prostszych związków. Fermentowana żywność ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka ze względu na obecność witamin, minerałów i innych związków o właściwościach prebiotycznych, antyproliferacyjnych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających.

Napój kombucha uzyskuje się na drodze fermentacji słodzonej herbaty w obecności grzybka herbacianego tzw. SCOBY (z ang. Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts), czyli symbiotycznej kultury bakterii i drożdży. Za kraj pochodzenia tego słodko-kwaśnego napoju uważa się Mandżurię -  historyczną krainę w północno-wschodniej części dzisiejszych Chin, gdzie panowała dynastia Tsin. Jest to napój funkcjonalny o działaniu prozdrowotnym, będący źródłem cennych kwasów nieorganicznych, witamin, polifenoli i minerałów.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego przygotowania napoju kombucha.