Zarejestruj

Projekty »

Przeprowadzka na zimę - migracje zwierząt

:: Projekt UP344 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki biologiczne
Przedmioty
biologia, geografia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
Autor
dr hab., prof. uczelni inż. Katarzyna Tajchman
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2024-09-16 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Uniwersytet Przyrodniczy - Rektorat (27)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 13

Inne projekty w tym miejscu

Konsekwencją ruchu obiegowego Ziemi są zmiany wysokości Słońca nad horyzontem w momencie górowania. Wskutek tego, ilość ciepła dostarczonego do powierzchni Ziemi zmienia się w ciągu roku. Wysokość Słońca nad horyzontem w czasie górowania wyznacza "astronomiczne pory roku". Daty rozpoczynające astronomiczne pory roku są na całej kuli ziemskiej jednakowe. Na półkuli północnej kalendarzowe pory roku pokrywają się z porami astronomicznymi, natomiast na półkuli południowej są przesunięte o pół roku w stosunku do pór astronomicznych. Obok astronomicznych i kalendarzowych pór roku wyróżniamy klimatyczne pory roku, które wyznacza się na podstawie średnich temperatur powietrza.

W klimacie umiarkowanym jaki obejmuje teren Polski wyróżnia się cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę oraz dwie przejściowe: przedwiośnie i przedzimie. W innych strefach klimatycznych może być ich mniej np. w strefie klimatów podzwrotnikowych wyróżnia się porę suchą (lato) i porę deszczową (zima).

Zima to pora roku która charakteryzuje się zwykle najniższymi temperaturami powietrza, umiarkowaną ilością opadów atmosferycznego, zazwyczaj w postaci stałej oraz bardzo krótkimi dniami i długimi nocami. Zmiany te mają bardzo duży wpływ na wegetacje rośli i tryb życia zwierząt. A nauka o wpływie pór roku na świat roślin i zwierząt to fenologia. Dziedzina ta bada związki między zmianami warunków klimatycznych a terminami zachodzenia periodycznych (powtarzających się regularnie) zjawisk w rozwoju roślin - fitofenologia i zwierząt – zoofenologia.

 

Zwierzęta zaczynają się przygotowywać do najbardziej niekorzystnej pory roku dużo wcześniej. Dzieje się tak bo jest to okres walki o przetrwanie, pewien rodzaj corocznego egzaminu, selekcji naturalnej. Właśnie w tym czasie słabe, chore lub niedostatecznie odżywione zwierzęta mogą nie przetrwać skrajnie niekorzystnych warunków. Ale dzięki temu wiosną do godów przystępują osobniki najsilniejsze, mogące przekazać najlepsze geny. Jakie strategie przetrwania stosują zwierzęta o tym na prezentacji...

  • Foto