Zarejestruj

Projekty »

Przystanek: Fitoterapia

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne
Przedmioty
biologia, chemia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr hab. Grażyna Zgórka (kierownik),
dr Aleksandra Józefczyk, dr Małgorzata Kozyra, dr Magdalena Bartnik, mgr Magdalena Maciejewska-Turska
Początek
Niedziela 2022-09-11 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Projekt umożliwi spotkanie społeczności Lublina z osiągnięciami dyscypliny naukowej – fitoterapii - która w ostatnich dekadach rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza w Europie i krajach azjatyckich, jako metoda leczenia oparta na wykorzystaniu standaryzowanych roślinnych produktów leczniczych o wysokiej jakości, stosowanych z powodzeniem zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.

Według danych szacunkowych, około 80% populacji ludzkiej na świecie wykorzystuje obecnie środki pochodzenia naturalnego, w tym głównie roślinnego. Po dwóch latach pandemii, wywołanej SARS-CoV-2, której dotkliwe skutki zdrowotne możemy odczuwać jeszcze przez wiele lat, pragniemy zaprezentować mieszkańcom Lublina m.in. produkty roślinne o działaniu immunotropowym i adaptogennym, a także te, które wykazują szerokie spektrum aktywności przeciwdrobnoustrojowej i przeciwzapalnej oraz mogą wspierać proces budowania naturalnej odporności.

Przedstawimy grupy produktów leczniczych, dedykowane osobom starszym, o szeroko pojętej aktywności antybiodegeneracyjnej, które stosuje się w profilaktyce i terapii schorzeń miażdżycowych, zespołów demencyjnych i zaburzeń neurologicznych, a także łagodzeniu, związanych z wiekiem, deficytów hormonalnych u mężczyzn i kobiet.

Przewidujemy także możliwość zasięgnięcia porady fitoterapeutycznej w zakresie grupy nowoczesnych produktów roślinnych, regulujących w sposób kompleksowy funkcje motoryczne i wydzielnicze układu pokarmowego.

Dla osób chętnych, które samodzielnie stosują w celach leczniczych środki pochodzenia roślinnego, przewidujemy praktyczne porady z zakresu zbioru i suszenia substancji roślinnych, jak również potencjalnych działań niepożądanych i interakcji składników roślinnych produktów leczniczych.

Pamiętamy też o najmłodszych – dla nich będą dostępne pokazy makro- i mikroskopowe, wprowadzające w świat leku roślinnego, a także mini-konkursy
z niespodziankami.

  • Foto