Zarejestruj

Projekty »

Pułapki w decyzjach finansowych, czyli półtorej godziny, aby poznać lepiej siebie (i innych)

:: Projekt U266 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Forma prezentacji
doświadczenie, dyskusja, warsztat
Nauki i sztuki
ekonomia i finanse
Przedmioty
podstawy przedsiębiorczości
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Ekonomiczny
Autor
dr hab. Mariusz Kicia
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 10:00 - 12:00
Wolne miejsca: 70
Edycja zakończona
Wtorek 2023-09-19 14:00 - 16:00
Wolne miejsca: 70

Miejsce realizacji: Wydział Ekonomiczny (103)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 5

Inne projekty w tym miejscu

Zdaniem 85% Polaków potrzebna jest nam wszystkim edukacja finansowa. Według 71% badanych do najbardziej dotkliwych skutków, do których może prowadzić brak wiedzy finansowej, należy zaliczyć skłonność do popadania w długi (źródło: inwestycje.pl). Niezależnie od tego ryzyka świadoma ocena sytuacji i świadome podejmowanie decyzji finansowych są podstawą bezpiecznego funkcjonowania w coraz bardziej złożonym świecie finansów osobistych. Mamy coraz więcej możliwości, coraz więcej skomplikowanych produktów finansowych, nowych technologii i narzędzi, które tylko pozornie mogą wydawać się zrozumiałe.

Edukacja finansowa umożliwia nam zatem lepsze zrozumienie koncepcji i produktów finansowych, zapobieganie oszustwom, podejmowanie decyzji odpowiednich do ich sytuacji i potrzeb oraz unikanie niepożądanych sytuacji wynikających z nadmiernego zadłużenia lub nieodpowiednich pozycji ryzyka. Praktyczna znajomość finansów to umiejętność zrozumienia i efektywnego wykorzystania różnych umiejętności finansowych, w tym zarządzania finansami osobistymi, budżetowania i inwestowania.

Edukacja finansowa to także zrozumienie mechanizmów, które powodują, że nasze decyzje finansowe nie są optymalne, a czasem całkowicie nieracjonalne. Od kilkudziesięciu lat w nurcie ekonomii behawioralnej prowadzone są badania, które te mechanizmy i pułapki myślenia wyjaśniają. Odkrycia takie zostały już kilkukrotnie uhonorowane nagrodami Nobla w dziedzinie ekonomii. Ekonomia behawioralna bada wpływ czynników psychologicznych, społecznych, poznawczych i emocjonalnych na decyzje ekonomiczne oraz ich konsekwencje dla cen rynkowych, zysków i wykorzystania zasobów. Ogólnie rzecz biorąc, ekonomia behawioralna zakłada, że nasza racjonalność jest ograniczona i często stronnicza, a homo oeconomicus to mit i nieosiągalny ideał. Ekonomia behawioralna nie jest jednak kompleksową teorią, ale raczej zbiorem odkryć dotyczących tego, jak ludzie faktycznie rozumieją świat ekonomii oraz zbiorem poznawczych i emocjonalnych skrzywień w podejmowaniu decyzji. O najważniejszych z nich będziemy dyskutować.

Uczestnicy warsztatów będą uczestniczyć w serii prostych eksperymentów, sytuacji decyzyjnych, aby poczuć, jak działają pułapki decyzyjne w finansach osobistych. Będziemy je odnosić do sytuacji, w których każdy z nas może się znaleźć. Co więcej, okazuje się, że w przypadku przynajmniej części tych sytuacji można przewidzieć jak zachowa się większość. Choć nie wiemy jaką decyzję podejmie każdy z nas, to sama wiedza o tym, że znaczna większość grupy powinna zachować się w przewidywalny sposób daje już możliwości manipulowania sytuacją decyzyjną, a projektodawcy polityk czy instrumentów finansowych stają się architektami naszych wyborów. Nie bez znaczenia dla zachowań finansowych jest bowiem to, w jaki sposób sformułowany jest sam problem decyzyjny. Im więcej osób uczestniczyć będzie w warsztatach, tym łatwiej będzie widać jak łatwo można manipulować naszymi decyzjami.

Jeżeli zatem – bez względu na wiek – chcecie poznać siebie i zrozumieć mechanizmy pułapek decyzyjnych w finansach osobistych, aby w przyszłości móc ich unikać, to zarezerwujcie sobie 90 minut i spotkajmy się na Wydziale Ekonomicznym UMCS we wrześniu.

- - - - - - - - - 

Źródło zdjęcia: Steve Buissinne z Pixabay.

  • Foto