Zarejestruj

Projekty »

Rembrandt, martwe natury i algorytmy - o sztuce generatywnej słów kilka

:: Projekt K191 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki o sztuce
Przedmioty
historia sztuki
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Humanistycznych
Autor
dr Anna Dzierżyc-Horniak
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Gmach Główny KUL (GG 245)
Adres: Lublin, Aleje Racławickie 14

Inne projekty w tym miejscu

Nowoczesne technologie stale przenikają do naszego  życia, nie inaczej jest ze sztuczną inteligencją (AI). Jej gwałtowny rozwój w ostatnich latach, w połączeniu z niezwykle szerokimi możliwościami wykorzystania AI już teraz, sugerują dziejącą się na naszych oczach „rewolucję”. Czy jednakże myślenie maszynowe określić można jako kreatywne? Czy przypomina ono przypisywaną tylko człowiekowi zdolność do tworzenia nowych idei i rozwiązań? Czy dziać się to może również w obszarze sztuki, która jest bardzo szczególnym ludzkim doświadczeniem?

Proponowany projekt podejmuje próbę zastanowienia się nad tym problemem. W tym kontekście przywołane zostaną dwie historie.

Bohaterami pierwszej są Harold Cohen i Aaron, dwaj artyści, ale co ważne, tylko jeden z nich jest człowiekiem. Drugiej zaś – międzynarodowa instytucja finansowa, która spróbuje przywołać do życia holenderskiego geniusza malarstwa, by namalował nowy obraz.

Za pomocą bogato ilustrowanej prezentacji, uzupełnionej o wstawki filmowe, przedstawiona zostanie  istota sztuki generatywnej, bo to ona łączy obie te opowieści.

Będzie można się zatem dowiedzieć

  • ile lat może zająć nauczenie rysowania, a ile używania kolorów – gdy nauczycielem jest brytyjski malarz, a uczniem mały robot wyposażony w marker?
  • czy analiza statystyczna i algorytmy mogą zastąpić natchnienie malarskie?
  • i czy po 347 latach od śmierci ma szansę powstać nowy Rembrandt?
  • Foto
  • Foto
  • Foto