Zarejestruj

Projekty »

Rośliny pod mikroskopem

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8)
Forma prezentacji
badanie, ćwiczenia, doświadczenie, laboratorium
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki o Ziemi i środowisku, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
biologia, przyroda, rolnictwo
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Agrobioinżynierii
Autorzy
dr hab., prof. uczelni Sylwia Okoń (kierownik),
mgr inż. Magdalena Cieplak, dr inż. Aleksandra Nucia, dr inż. Tomasz Ociepa
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 10:00 - 12:00
Brak wolnych miejsc
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 12:00 - 14:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Collegium Agronomicum I (331)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 15

Inne projekty w tym miejscu

Jak wygląda komórka roślinna, z czego jest zbudowana?

Komórek, czyli malutkich elementów budulcowych ciała wszystkich istot żywych nie można oglądać gołym okiem. Dotarcie do tego mikroświata jest możliwe tylko dzięki dużemu powiększeniu, które zapewnia mikroskop. Najmniejsze organizmy są zbudowane z zaledwie jednej komórki, w której zachodzą wszelkie procesy życiowe, m.in. rozmnażanie, odżywianie i oddychanie. Do jednokomórkowych przedstawicieli świata roślin należą np. niektóre zielenice. U organizmów wielokomórkowych komórki są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu i pełnionych funkcji. Ich zespoły tworzą tzw. tkanki, które z kolei wchodzą w skład jeszcze bardziej złożonych struktur – narządów i   ich układów. Przykładami roślin wielokomórkowych są m.in. mchy, rośliny zielne, krzewy i drzewa. Komórki roślinne są najczęściej okrągłe lub podłużne, niektóre przypominają cegiełki. Ich charakterystyczną cechą jest obecność ściany komórkowej, która pełni rolę ochronną. Wewnątrz każdej komórki znajdują się tzw. organelle, czyli elementy pełniące poszczególne funkcje. Przykładowo w wakuolach rośliny magazynują m.in. wodę oraz substancje zapasowe natomiast w chloroplastach zachodzi proces fotosyntezy, który dostarcza energii.

Czy komórka roślinna i zwierzęca jest zbudowana tak samo?

Bardzo ciekawym faktem jest to, że komórki zwierzęce nie mają ściany komórkowej, chloroplastów ani wakuoli. Wiele innych organelli spotkamy natomiast u roślin i zwierząt – to np. mitochondria (odpowiadające m.in. za wytwarzanie energii) i jądro komórkowe (w którym znajduje się DNA, czyli materiał genetyczny).

Jak możemy ją zobaczyć?

Aby obejrzeć interesujące nas komórki np. roślinne pod mikroskopem, należy przygotować preparat składający się ze szkiełka podstawowego, na które nakłada się odpowiedni fragment tkanki. Następnie obiekt obserwacji trzeba zawiesić w samej kropli wody lub  z  dodatkiem barwnika, ponieważ niektóre organelle wymagają wybarwienia. Po czym na tak przygotowany preparat nakłada się szkiełko nakrywkowe, umieszcza pod mikroskopem i ustawia odpowiednie powiększenie. Celem projektu jest poznanie technik mikroskopii, zapoznanie się z obsługą mikroskopu i przygotowanie preparatów z tkanek roślinnych. Ponadto zostaną przedstawione informacje dotyczące budowy komórki roślinnej oraz różnić pomiędzy komórką roślinną a zwierzęcą w postaci prezentacji multimedialnej.

 

  • Foto