Projekty »
Rozszyfrujmy język migowy – warsztaty z podstaw polskiego języka migowego dla dzieci
:: Projekt U (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Miejsce realizacji: Dom Studencki Babilon (sala szkoleniowa)
Adres: ul. Idziego Radziszewskiego 17, 20-036 Lublin
Skąd osoby g/Głuche wiedzą, że dzwoni budzik? Czy pies zareaguje na komendę pokazywaną ręcznie, a nie głosową? Ile jest języków migowych? Jak przywitać się z osobą g/Głuchą? Jak przeliterować ręcznie swoje imię? Na te i inne ciekawe pytania odpowiemy podczas praktycznych warsztatów z języka migowego.
Uczniowie dowiedzą się, jak funkcjonują osoby g/Głuche w społeczeństwie, jak się z nimi komunikować i czym jest kultura g/Głuchych. Chcemy nie tylko nauczyć podstawowych znaków polskiego języka migowego i alfabetu, ale przede wszystkim otworzyć umysły młodych ludzi na nadal dość nierozumianą w Polsce mniejszość kulturową i językową. Przełamiemy stereotypy związane z osobami g/Głuchymi, pokażemy, że szacunek i wzajemne zrozumienie ułatwia pokonanie bariery językowej. Dla wielu osób wciąż zaskakujące jest, że Polacy mieszkający w Polsce mogą nie znać języka polskiego. Warto podkreślić, jak bardzo zróżnicowana jest wśród osób g/Głuchych znajomość języka polskiego.
Nie zabraknie ćwiczeń praktycznych, które mają być przede wszystkim dobrą zabawą, angażującą i zachęcającą do kreatywnego myślenia i szukania rozwiązań przez przyjmowanie perspektywy osób g/Głuchych.
Warsztaty poprowadzi osoba słysząca. Ze względu na charakter warsztatów, prowadzenie ich w małej grupie uczestników jest konieczne dla zapewnienia interakcji uczestników, a tym samym zwiększenia efektywności ćwiczeń. Warsztaty odbędą się w DS Babilon w sali sensorycznej na II piętrze. Budynek dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
- - - - - - - - -