Zarejestruj

Projekty »

Senat RP: Echo Okrągłego Stołu we współczesnym systemie polityczno-prawnym

:: Projekt U271 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki prawne
Przedmioty
wiedza o społeczeństwie
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Prawa i Administracji
Autor
mgr Mateusz Dolińczyk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2024-09-17 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 30
Edycja zakończona
Wtorek 2024-09-17 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 29

Miejsce realizacji: Wydział Prawa i Administracji (202)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie–Skłodowskiej 5

Inne projekty w tym miejscu

Projekt „Senat RP: Echo Okrągłego Stołu we współczesnym systemie polityczno-prawnym” to podróż przez historię i współczesność w kontekście drugiej izby polskiego parlamentu. Czy wiesz, że dzisiejszy Senat RP jest dalej dziedzictwem porozumień Okrągłego Stołu z 1989 roku? Efekty negocjacji prowadzonych przy Okrągłym Stole nie tylko przyczyniły się do demokratyzacji ustroju Polski, ale również stały się podstawą przywrócenia Senatu do polskiego systemu polityczno-prawnego.

W projekcie prześledzimy, jak decyzje sprzed trzydziestu pięciu lat wpłynęły na obecną pozycję Senatu RP. Sprawdzimy również, jakie były pierwotne cele i nadzieje związane z restytucją izby oraz zweryfikujemy, czy założenia te są nadal aktualne. Odniesiemy się także do ewolucji Senatu, jego współczesnych kompetencji oraz relacji z innymi organami państwa.

Jednym z celów projektu będzie próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy Senat RP stał się niejako „zakładnikiem” porozumień Okrągłego Stołu? Dokonamy tego przy pomocy analizy negocjacji prowadzonych w 1989 roku, treści zawartych porozumień, przepisów będących podstawą funkcjonowania tego organu, jak i dotychczasowej działalności drugiej izby polskiego parlamentu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak historyczne porozumienia oddziałują na obecny Senat i jaka może być jego przyszłość, to zachęcamy do udziału w wykładzie! Nasz projekt to nie tylko naukowa analiza, ale także zaproszenie do wspólnej refleksji nad trzydziestoma pięcioma latami aktywności drugiej izby polskiego parlamentu. Odkryj z nami, jak echo porozumień Okrągłego Stołu wciąż rezonuje w murach współczesnego Senatu.

____________________________

Źródło zdjęcia: opracowanie własne.

  • Foto