Projekty »
Serce musi coś pompować - pierwsza pomoc przy krwotokach
:: Projekt K216 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Wydział Medyczny (PAWILON CHEMII) (CH 2)
Adres: Lublin, ul. Konstantynów 1F
Krew jest najważniejszym składnikiem każdego żywego organizmu i stanowi około 7% masy ciała. Przeciętny dorosły człowiek ma około 5 do 6 litrów krwi krążącej w swoim organizmie. Jednak bez względu na to, ile dokładnie krwi mamy, jedno jest pewne: jest to niezwykle ważny składnik naszego organizmu, który zapewnia odpowiednie funkcjonowanie naszych tkanek, dostarczając im przede wszystkim tlen i składniki pokarmowe.
Każdego dnia w pracy, szkole, domu, podczas treningu na boisku albo w trakcie wakacji możemy znaleźć się w sytuacji kiedy na skutek urazu nastąpi utrata krwi (krwawienie lub krwotok) która zagraża życiu poszkodowanej osoby. Natychmiastowe i umiejętne udzielenie pomocy bezpośrednio po urazie może zapobiec wystąpieniu licznych, niebezpiecznych powikłań, a przede wszystkim uratować życie poszkodowanemu. Dlatego każdy człowiek powinien znać zasady pierwszej pomocy w tych nagłych sytuacjach.
Projekt obejmuje poniższe zagadnienia:
- Rodzaje ran i środki niezbędne do ich zaopatrywania.
- Pierwsza pomoc w przypadku krwotoków w zależności od etiologii oraz okolicy ich występowania.
Pokazy i ćwiczenia zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych umożliwiających pozorację różnorodnych ran, przy użyciu sprzętu i środków medycznych stosowanych w pierwszej pomocy przedszpitalnej.