Projekty »
Skarby Ziemi - minerały
:: Projekt UP (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Miejsce realizacji: Uniwersytet Przyrodniczy - ul. B. Dobrzańskiego 37 (033)
Adres: Lublin, ul. B. Dobrzańskiego 37
Termin minerały używany jest powszechnie w dietetyce, w odniesieniu do żywienia i farmaceutyków. W sensie geologicznym jednak znaczenie minerałów jest inne. Są to ciała powstałe w skorupie ziemskiej w sposób naturalny, o ustalonym składzie chemicznym i określonych cechach fizycznych. W przyrodzie występuję około 4 000 minerałów. Najpospolitsze, jak np. skalenie, kwarc, miki, magnetyt, hematyt, apatyt, nazywane są minerałami skałotwórczymi. Złoto, srebro czy diamenty znalazły zastosowanie w przemyśle jubilerskim.
Projekt składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej z nich uczestnicy dowiedzą się czym są minerały i jakie procesy przyrodnicze przyczyniły się do ich powstawania. Następnie omówione zostaną cechy zewnętrzne (z których najważniejsze to barwa, twardość, przezroczystość, łupliwość), pozwalające na identyfikację minerałów.
Druga część projektu ma charakter praktyczny. Uczestnicy otrzymają próbki popularnych minerałów (celem określenia ich poszczególnych cech zewnętrznych) oraz klucz makroskopowego oznaczania, na podstawie którego podejmą próbę przyporządkowania nazwy poszczególnym okazom.