Zarejestruj

Projekty »

Starożytne MMA? Śladami walk gladiatorów i rzymskich amfiteatrów na terenie Półwyspu Apenińskiego

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt K222 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
archeologia, architektura i urbanistyka, historia, literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
Przedmioty
historia, historia i społeczeństwo, historia sztuki, język łaciński i kult. ant., język obcy (inny), język polski, plastyka, religia, wiedza o kulturze
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Humanistycznych
Autor
dr Aleksandra Krauze-Kołodziej
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2024-09-16 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 92
Idź do prezentacji on-line

Italia to kraj o bogatej historii, która swoje korzenie ma w mitach i legendach, dawnych ludach i tysiącletnich tradycjach. Eruli, Ostrogoci, Bizantyjczycy, Longobardowie i Arabowie – każda z tych cywilizacji przyczyniła się do ukształtowania współczesnych Włoch. Jednak to cywilizacja starożytnych Rzymian wywarła najistotniejszy wpływ na rozwój dzisiejszych Włoch, zarówno pod względem historycznym, architektonicznym, jak i technicznym. Wielowiekowe dziedzictwo obejmuje nie tylko imponujące opowieści o czynach cesarzy, ale także struktury polityczne, urbanistyczne i kulturowe, które do dziś stanowią wzór do naśladowania.

Każdego roku miliony turystów odwiedzają Włochy, aby odkrywać skarby przeszłości, w tym amfiteatry rzymskie – architektoniczne arcydzieła, które do dziś fascynują swoją monumentalnością i bogatą historią. Najbardziej znane amfiteatry to m.in. Koloseum w Rzymie, Arena w Weronie, amfiteatr w Pompejach, w Lecce, a także te w Cagliari, Aosta, Trieste, Taorminie i Santa Maria Capua Vetere.

Niniejszy projekt online ma na celu przybliżenie odbiorcom bogatej historii i kultury starożytnego Rzymu poprzez fascynujące opowieści o amfiteatrach i widowiskach, które się w nich odbywały. Uczestnicy będą mieli okazję zrozumieć, jak wielki wpływ miały te rozrywki na życie społeczne, polityczne i kulturalne starożytnych Rzymian oraz jak dziedzictwo to ukształtowało nie tylko współczesne Włochy, ale także i inne kraje. Podczas prezentacji zaprezentowane zostaną najpiękniejsze areny starożytnego Rzymu wraz z rekonstrukcjami 3D.

Na końcu Uczestniczki i Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie.

Zapraszam serdecznie do zapisu na projekt zarówno Uczennice i Uczniów szkół podstawowych i średnich, jak i Nauczycieli, Rodziców, Studentów oraz wszystkie zainteresowane starożytnością i dzisiejszymi Włochami osoby!

 

Niestety, nie ma możliwości przeprowadzenia dodatkowych powtórzeń tego projektu.

  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto