Zarejestruj

Projekty »

Świat map w geoinformatyce i bazach danych

:: Projekt UP306 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
ćwiczenia, laboratorium
Nauki i sztuki
geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, inżynieria lądowa i transport, nauki o Ziemi i środowisku
Przedmioty
geografia, informatyka, zajęcia komputerowe
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Inżynierii Produkcji
Autorzy
dr inż. Justyna Gabryszuk (kierownik),
Marta Kołodziejska, Sylwia Bondyra, Magdalena Sławiińska, Hubert Małyszek, Seweryn Stachula
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 09:00 - 11:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej (153)
Adres: Lublin, ul. Głęboka 28

Inne projekty w tym miejscu

Interesujecie się kartografią albo grafiką? Lubicie mapy? Czy zastanawialiście się kiedyś jak one powstają? Bez wyjątku, czy to te wiszące na szkolnych ścianach, drukowane w atlasach czy też publikowane w internecie w aplikacjach takich jak Google Maps. W obecnych czasach prawie wszystkie z nich tworzone są z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania komputerowego.

Czy chcielibyście poznać narzędzia, które pomogą wam szybko i sprawnie wykonać mapę waszego najbliższego otoczenia? A może po prostu chcecie spróbować czegoś nowego? Jeśli tak, to zapraszamy na zajęcia, podczas których przygotujemy Wasz pierwszy projekt kartograficzny.

Do wykonania ćwiczenia użyjemy aplikacji QGIS (licencja open source), pozwalającej na stworzenie mapy wektorowej wraz z georeferencjami, bazując na publicznych źródłach takich jak Baza Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k czy zasób Open Street Map.

Każdy uczestnik krok po kroku stworzy mapę swojego osiedla lub miejscowości (składającą się m.in z sieci dróg, wód powierzchniowych, terenów zielonych i zabudowań, którą później będzie mógł sklasyfikować (rodzaje dróg i budynków) oraz wykonać na niej proste obliczenia.

Na warsztatach zaprezentujemy narzędzia do edycji obiektów topograficznych i przeprowadzania na nich kalkulacji, ponadto uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi obiektami (punkt, linia, węzeł, poligon) oraz poznają pojęcia takie jak: numeryczny model terenu, pozyskiwanie danych przestrzennych GIS z publicznie dostępnych źródeł, obliczanie odległości i powierzchni, klasyfikacja, tworzenie warstw projektu.

Wykonane ćwiczenie pozwoli Wam na samodzielne zaprojektowanie mapy własnego regionu, czyli wykonanie czynności do niedawna zarezerwowanej tylko dla kartografów. Sprawdźcie ile możliwości daje użycie danych przestrzennych!