Zarejestruj

Projekty »

Świat miniatury wojskowo-historycznej: otwarta lekcja historii

:: Projekt U (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice
Forma prezentacji
ćwiczenia, doświadczenie, laboratorium, pokaz, warsztat
Nauki i sztuki
historia, inżynieria materiałowa, nauki o sztuce
Przedmioty
historia, zajęcia artystyczne, zajęcia techniczne
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Historii i Archeologii
Autor
dr hab. Ewa Solska
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 10:00 - 12:00
Wolne miejsca: 25

Miejsce realizacji: Wydział Filologiczny i Wydział Historii i Archeologii (301 NH)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a

Inne projekty w tym miejscu

Kolekcjonujesz historyczne figurki, a modelarstwo to Twoje hobby? Jak wygląda postać nieustraszonego bohatera – żołnierza, która przy pomocy różnych technik tworzenia / malowania może stanowić niezwykły przekaz wiedzy historycznej?

Projekt zakłada pokaz miniatur wojskowo-historycznych wykonanych w drukarce 3D Skriware2 oraz w otwartym oprogramowaniu do modelowania, Blender. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z samym programem Blender, jak również możliwościami, jakie daje drukarka 3D Skriware2. Wysłuchają krótkiej prezentacji, dotyczącej historii przedstawiania „człowieka w miniaturze” w różnych epokach historycznych (na wybranych przykładach, począwszy od starożytności do współczesności). Będą to przede wszystkim tzw. miniatury cynowe (miniatura historyczna – wyobrażenie postaci ludzkiej, mała figurka; 54 mm – skala 1:32, mierzone od stopy do poziomu oczu). Uczestnicy poznają także budowę miniatur i wysłuchają krótkiego wykładu na temat polskich mundurów z różnych okresów historycznych. Wykład będzie wzbogacony o prezentację rekonstruktora w polskim mundurze wojskowym. Uczestnicy zapoznają się z technikami tworzenia wspomnianych miniatur cynowych (tzw. hollow casting – dosłownie pusty odlew; „całometalowy”), ich rodzajami (głównie miniatura norymberska i współczesna), z samym pojęciem wojskowej miniatury historycznej i niezwykle ciekawą działalnością, jaką jest modelizm. Dodatkowo zaprezentujemy techniki polichromii, czyli tzw. „malowania po rzeźbie”, techniki malowania miniatur, np. washing, drybrush. Uczestnicy będą mogli spróbować własnych sił w kolorowaniu różnych figurek. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja autorskich prac dotyczących metalowych miniatur historycznych, w tym związanych z historią Ukrainy. Zaproponujemy również pokaz technik tworzenia i malowania miniatury, oraz zasad uniformologii – nauki o mundurach.

Projekt wpisuje się w koncepcję otwartej lekcji historii dla młodszych i starszych uczestników, pod kątem łączenia różnych obszarów w edukacji (w modelu STEAM), wykorzystywania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia i przekazywania wiedzy historycznej w niekonwencjonalny sposób.

Harmonogram realizacji:

  1. Ogólne wprowadzenie w pojęcie miniatury wojskowo-historycznej oraz modelizmu.
  2. Dyskusja na temat drukowania 3D (drukarka 3D Skriware 2) i modelowania w programie Blender.
  3. Przekazanie Uczestnikom krótkiej historii tzw. miniatur cynowych.
  4. Ciekawostki na temat polskich mundurów z różnych okresów historycznych.
  5. Przedstawienie technik tworzenia, malowania miniatur cynowych.
  6. Pokaz autorskich prac dotyczących metalowych miniatur historycznych.
  7. Co wiemy o uniformologii?
  8. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nauczania STEAM.

Organizator: Koło Metodologiczne Historyków (Instytut Historii UMCS).

Autor projektu: lic. Mykyta Karpuchin, członek Koła Metodologicznego Historyków UMCS oraz Dmytro Gogun (gość / student z Ukrainy).

 

 

  • Foto