Zarejestruj

Projekty »

Świat uwolniony z kontekstu – percepcja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)

:: Projekt K (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
psychologia
Przedmioty
biologia
Organizator
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wydział Nauk Społecznych
Autor
dr Karolina Krzysztofik
Początek
Czwartek 2022-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Collegium Joannis Pauli II (C 605)
Adres: Lublin, Aleje Racławickie 14
(wejście do gmachu od strony ul. Łopacińskiego)

Inne projekty w tym miejscu

Szmer rozsuwanych drzwi w supermarkecie, błysk kolczyków kobiety stojącej w kolejce do bufetu, zapach pizzy dostarczonej sąsiadom, świąd skóry po wczorajszym ukąszeniu przez komara...Można by wyliczać w nieskończoność porcje informacji, które dopływają do nas w jednej sekundzie, niemalże symultanicznie.

Mimo ogromnych (i wciąż nie do końca odkrytych) możliwości mózgu człowieka nie bylibyśmy w stanie wykonać najprostszego zadania (np. wysłania smsa), gdybyśmy musieli przetwarzać, interpretować i kontrolować te wszystkie informacje. Na szczęście nie musimy! Ogromna większość z nich jest odrzucana przez neuronalne mechanizmy filtrujące. Te zaś, które są świadomie odbierane często są przetwarzane w kontekście innych bodźców czy posiadanej przez osobę wiedzy. Dzięki temu nasza percepcja jest szybka i precyzyjna, a zachowanie adekwatne do sytuacji.

U większości osób powyżej opisany proces przetwarzania informacji nie jest świadomie kontrolowany. Jest jednak grupa osób, u których procesy te rzadko przebiegają automatycznie. Są to osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Często spostrzegają one pojedyncze bodźce w oderwaniu od kontekstu oraz nie potrafią odrzucić nieistotnych informacji. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są konsekwencje takiej percepcji? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatu, a przez to lepiej zrozumieć zachowanie osób z ASD.

  • Foto