Zarejestruj

Projekty »

Systemy terapeutyczne czyli „inteligentne leki”

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM360 (Szczegóły)
Adresaci
studenci
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, chemia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr hab. Mariusz Świąder (kierownik),
dr Halina Szymczyk, dr Katarzyna Świąder
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2023-09-18 17:00 - 18:00
Wolne miejsca: 18

Współczesna medycyna w dużej mierze opiera się na leczeniu farmakologicznym.  Codziennie miliony ludzi zażywa „tony” leków. Niejednokrotnie, zdarza się, ze ten sam pacjent na śniadanie, obiad oraz kolację musi połknąć kilkadziesiąt tabletek. Tak koszmarnie duże ilości „pigułek” przyczyniają się bardzo często do występowania działań niepożądanych, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego. Ponadto, konieczność częstego zażywania leków ogranicza mobilność pacjentów, sprowadzając cały plan dnia na okresy przed- i po- przyjęciu leków.

Przynajmniej częściowym rozwiązaniem tych problemów jest wprowadzenie do terapii leków o przedłużonym uwalnianiu, przyjmowanych raz (maksymalnie dwa razy) na dobę.

Działania preparatów o przedłużonym uwalnianiu jest również łatwiejsze do kontroli ze względu na przewidywalną, wydłużoną w czasie ich farmakokinetykę.

W projekcie przedstawione zostaną najczęściej stosowane preparaty o przedłużonym uwalnianiu pod kątem właściwości farmaceutycznych tych związków, wskazania do ich stosowania, przeciwwskazania oraz różnice między nimi implikujące wpływ na zastosowanie kliniczne.