Zarejestruj

Projekty »

Szybko, łatwo i ... profesjonalnie - testy antygenowe w praktyce laboratoryjnej

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
warsztat
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Maciej Korpysz (kierownik),
Klaudia Kwaśniak, Bartosz Twarowski, dr Anna Kowalska-Kępczyńska, mgr Natalia Galant, dr hab., prof. uczelni Helena Donica
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 08:00 - 10:00
Wolne miejsca: 40

Miejsce realizacji: Collegium Maximum (301)
Adres: Lublin, ul. Stanisława Staszica 4/6

Inne projekty w tym miejscu

Testy antygenowe umożliwiają szybką diagnozę i są dość tanie. Dodatkową ich zaletą jest możliwość przeprowadzenia badania bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego.

Zaprezentujemy Państwu między innymi:

  • Test antygenowy do wykrywania antygenu wirusa SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19. Antygeny SARS-CoV-2 wykrywane są wyłącznie w początkowej fazie choroby, dlatego tak ważne jest aby testy zostały przeprowadzone w przeciągu 5-7 dni od pojawienia się pierwszych objawów wskazujących na zakażenie COVID-19. Badanie powinni wykonać ci, którzy mają oznaki zakażenia koronawirusem, czyli: podwyższoną temperaturę ciała, kaszel, duszności, charakterystyczną utratę węchu i smaku. Test antygenowy przeprowadzany jest w materiale pobranym z nosa lub nosogardzieli, w którym wykrywane są specyficzne dla wirusa białka.
  • Testy wykrywające substancje uzależniające (narkotyki oraz leki) w moczu pacjenta. Badanie to pozwala na detekcję najpopularniejszych i najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych w Polsce, takich jak: marihuana, haszysz, heroina, morfina, amfetamina, kokaina czy barbiturany. Zaprezentujemy Państwu dwa rodzaje testów tego typu: kasetkowe oraz zanurzeniowe. Są one wykorzystywane w celu kontrolowania abstynencji gdyż ślady po substancjach psychoaktywnych pozostają w moczu, nawet po jednorazowym użyciu środków odurzających.
  • Testy na obecność krwi utajonej, antygenów bakteryjnych H. pylori oraz adeno i rotawirusów w kale.

Podczas warsztatów będziemy Państwu wyjaśniać w jakim celu wykonuje się wymienione testy antygenowe, jak należy się do nich przygotować oraz przedstawimy zasady przeprowadzania i interpretowania wyników.

Serdecznie zapraszamy !