Projekty »
Szykujemy oręż na wojnę z chorobotwórczymi bakteriami
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (Aula Collegium Pharmaceuticum)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a
Od czasu odkrycia penicyliny w 1928 roku przez Alexandra Fleminga, szala zwycięstwa w walce z chorobami bakteryjnymi zaczęła się przechylać na stronę medycyny. Kolejne antybiotyki, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetyczne były już kwestią czasu, a w zasadzie pracy badaczy. Niestety, po latach szafowania antybiotykami, problem trudnych do leczenia zakażeń bakteryjnych powrócił. Pojawiły się superbakterie, które przez lata kontaktu z antybiotykami wykształciły sobie oporność na nie. Przed człowiekiem znów pojawia się konieczność poszukiwania leków bakteriobójczych.
Drogi pozyskania nowych antybiotyków mogą być dwie. Jedna z nich to synteza chemiczna nowych związków i badanie ich pod kątem działa bakteriobójczego. Druga, to poszukiwanie w tych substancji w ogromnym świecie roślin i zwierząt. Tylko jak zacząć poszukiwania? Przez lata swojego rozwoju, człowiek zauważył, że niektóre rośliny są w stanie go uleczyć z różnych przypadłości. Wiedzę tę pozyskiwał metodą prób i błędów, często ponosząc bolesne porażkami. Jednak dzięki tym poszukiwaniom mamy w chwili obecnej całą bazę wiedzy na temat surowców roślinnych o różnorakim działaniu. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że często oprócz substancji korzystnych dla człowieka, rośliny zawierają również substancje mogące mieć negatywny wpływ na organizm, trucizny. Jak w tej skomplikowanej mieszaninie metabolitów roślinnych znaleźć te, które będą działać bakteriobójczo, i je wyizolować?
Z pomocą w rozdzieleniu mieszanin rusza nam chromatografia – technika rozdzielczo - analityczna, a do detekcji zatrudnimy mikrobiologię, które połączone dadzą nam metodę zwaną bioautografią.