Projekty »
Tajemnice komórek dendrytycznych w endometriozie
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 3 godz. (135 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (154)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a
Serdecznie zapraszamy do Samodzielnej Pracowni Diagnostyki i Immunologii Nowotworów na ćwiczenia praktyczne pozwalające na poznanie jednych z najbardziej wyspecjalizowanych komórek prezentujących antygeny - komórek dendrytycznych (DCs).
Komórki dendrytyczne możemy nazwać detektorami układu odpornościowego występującymi we krwi i tkankach naszego organizmu. Pozostają one w gotowości do wykrywania patogenów na obwodzie informując i pobudzając odpowiednie komórki efektorowe o wykrytym zagrożeniu do skutecznej eliminacji intruzów z naszego organizmu. Pełnią także istotną rolę w powstawaniu chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Ponadto, zaburzenia aktywności DCs mogą prowadzić do rozwoju endometriozy oraz prowadzić do niepowodzeń w implantacji zarodka.
W trakcie trwania zajęć wyizolujemy komórki dendrytyczne z krwi obwodowej, wyznakujemy je za pomocą przeciwciał monoklonalnych i uwidocznimy w cytometrze przepływowym. Dowiecie się także w jaki sposób DCs mogą wpływać na rozwój endometriozy. Zajęcia mają wymiar praktyczny.