Projekty »
Tajemnice ludzkiego ciała. Mity, prawdy i półprawdy.
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Pathologicum (2.02)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 8
Ludzkie ciało to najbardziej złożony i zaawansowany wytwór natury. Żyjemy w swoich ciałach, często nie wiedząc jakie procesy w nim zachodzą. Co powoduje, że jesteśmy wyjątkowi i czym naprawdę różnimy się od innych zwierząt? Przez tysiące lat istnienia naszego gatunku powstało wiele faktów i mitów na ten temat.
Czy wiecie, że do wykonania jednego kroku człowiek używa ok. 200 mięśni, a język jest jednym z najsilniejszych mięśni naszego organizmu? Pośrednio o funkcjonowaniu organizmu informują nas wartości podstawowych parametrów życiowych m.in. tętna, oddechów, ciśnienia krwi czy temperatury ciała. Umiejętność oceny parametrów życiowych jest również kluczowym elementem pierwszej pomocy w nagłych wypadach. Przyjdź i poznaj fakty, liczby i ciekawostki na temat swego własnego organizmu, a przy okazji zdobądź praktyczne umiejętności w ocenie jego funkcjonowania.
Cel projektu:
- Zapoznanie uczniów szkół średnich z budową i funkcjonowaniem ciała człowieka.
- Usystematyzowanie i rozszerzenie wiedzy o ciele człowieka zdobytej w szkole średniej.
- Uzyskanie umiejętności praktycznych w ocenie podstawowych parametrów życiowych.
Forma projektu – warsztaty
Projekt będzie się składał z 3 części:
- teoretycznej –,,Fakty i mity o ludzkim ciele – quiz najlepsi z najlepszych”
- praktycznej- warsztaty z technik oceny podstawowych parametrów życiowych człowieka: tętna, oddechów, ciśnienia, poziomu glukozy, saturacji, temperatury ciała. Dla "przyszłych" medyków demonstracja i szkolenie z osłuchiwania płuc, serca i jamy brzusznej.
- pytania i odpowiedzi