Zarejestruj

Projekty »

Tajemnice magnetyzmu

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
przedszkole, szkoła podstawowa - klasy I-IV, szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
nauki fizyczne
Przedmioty
fizyka i astronomia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Biologii Środowiskowej
Autorzy
mgr inż. Lidia Ślusarczyk (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Arkadiusz Matwijczuk, dr Grzegorz Czernel
Początek
Niedziela 2021-09-19 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Lubelski Piknik Naukowy (stoisko piknikowe)
Adres: Lublin, ul. Dworcowa 11

Inne projekty w tym miejscu

Tajemnice magnetyzmu

Każdy człowiek od urodzenia ma styczność z polem magnetycznym, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę czym on właściwie jest. Początkowo mówiono o nim jako „magicznej właściwości materii”, wykorzystywanej głównie przez iluzjonistów. Z biegiem lat i rosnącą wiedzą, odkryto, że odpowiada za zorze polarną, pomaga zwierzętom w nawigacji, a także odpowiada za istnienie ziemskiego pola magnetycznego. Jest zjawiskiem, które może być wytwarzane przez prąd elektryczny oraz materiały magnetyczne. Z czasem, powstały pierwsze wynalazki takie jak kompasy i magnesy trwałe. Zasada działania kompasu opiera się na zjawisku ustawiania magnesu wzdłuż linii ziemskiego pola magnetycznego. Ziemskie pole magnetyczne posiada również inną, niezwykłą właściwość, a mianowicie rozciąga się na tysiące kilometrów od powierzchni planety i działa jak ochronny płaszcz przed promieniowaniem korpuskularnym. Dzięki odkryciu związku między magnetyzmem, a elektrycznością powstały urządzenia takie jak przekaźniki czy silniki elektryczne, a skonstruowanie magnesów wytwarzających silne pole magnetyczne- magnesów neodymowych możliwa była miniaturyzacja komponentów elektronicznych i mechanicznych.

Celem projektu jest przybliżenie wpływu istnienia pola magnetycznego na nasze życie. W czasie trwania pokazu zademonstrujemy jak przy pomocy materiałów magnetycznych określić linie sił pola magnetycznego. Przekonamy się, czy za pomocą magnesu możemy przemieścić metalowy przedmiot nawet wtedy, gdy między nim,  a magnesem znajduje się drewniana przeszkoda. Odpowiemy sobie na niezwykle nurtujące pytanie: czy lewitacja jest możliwa? Jeśli tak, czy fizyka jest w stanie ją wytłumaczyć? Spróbujemy również zobaczyć niewidzialne linie sił pola magnetycznego. Cofniemy się w czasie około 200 lat by stać się twórcami najprostszego silnika elektrycznego. A także, dla odważnych, wystrzelimy z działa magnetycznego!

  • Foto