Zarejestruj

Projekty »

Terapie celowane w onkologii - przyszłość leczenia nowotworów

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
lek. med. Katarzyna Szklener (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Sławomir Mańdziuk, Anna Rudzińska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 50
Edycja zakończona
Środa 2022-09-14 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 50
Edycja zakończona
Czwartek 2022-09-15 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 50
Edycja zakończona
Piątek 2022-09-16 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 49

Miejsce realizacji: Collegium Anatomicum (Aula Collegium Anatomicum)
Adres: Lublin, ul. dra Kazimierza Jaczewskiego 4

Inne projekty w tym miejscu

W ciągu ostatniej dekady nastąpił gigantyczny, niespotykany do tej pory w historii rozwój nauk medycznych, gdzie jednym z niekwestionowanych liderów jest zdecydowanie onkologia.

Wraz z poszerzeniem wiedzy o komórkach nowotworowych, sposobach ich powstawania oraz charakterystycznych cechach odróżniających je od tkanek i komórek zdrowych pojawiły się nowe formy leczenia bezpośrednio odnoszące się do tej wiedzy. Tak właśnie narodziło się onkologiczne leczenie celowane.

Do form terapii celowanych w onkologii możemy zaliczyć immunoterapię, liczne inhibitory enzymów, w szczególności kinaz tyrozynowych, a także liczne przeciwciała przeciwko czynnikom komórek nowotworowych czy też terapię CAR-T wykorzystującą własne, przeprogramowane komórki odpornościowe chorego. Wszystkie one celują w unikalne elementy biologii komórki nowotworowej - zmienione w procesie mutacji geny, stworzone przez komórkę antygeny przeciwko komórkom własnym chorego czy też białka będące czynnikami wzrostu i środowiska nowotworu. Łączy je jeden wspólny mianownik - w zdrowych komórkach takie zmiany nie występują. Dzięki temu wpływ leków ogranicza się do komórek zmienionych nowotworowo - co z reguły zwiększa ich skuteczność i zmniejsza działania niepożądane odczuwane przez pacjenta. Jedyne wyzwanie jakie pozostaje lekarzowi - diagnoście, aby móc wprowadzić leczenie i by było skuteczne, to zidentyfikowanie tych konkretnych zmian, co nie zawsze jest możliwe.

Terapie celowane można określić przyszłością medycyny, bowiem przy bardzo dobrych efektach, powodują dużo mniej skutków ubocznych. Z roku na rok pojawia się na rynku coraz więcej leków wykorzystujących takie mechanizmy, a te istniejące zyskują ciągle kolejne, nowe zastosowania.

Największym problemem w obecnej sytuacji jest oczywiście dopasowanie terapii do potrzeb pacjenta i specyfiki danego nowotworu oraz oczywiście kwestia tego, kto za to zapłaci.