Zarejestruj

Projekty »

Termowizja bez tajemnic

:: Projekt PL (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy VII-VIII
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
doświadczenie, dyskusja, wykład
Nauki i sztuki
architektura i urbanistyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Przedmioty
fizyka i astronomia
Organizator
Politechnika Lubelska
Wydział Inżynierii Środowiska
Autor
dr inż. Sławomira Dumała
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2022-09-14 11:00 - 12:00
Wolne miejsca: 15

Miejsce realizacji: Wydział Inżynierii Środowiska (115)
Adres: Lublin, ul. Nadbystrzycka 40b

Inne projekty w tym miejscu

Termowizja stosowana jest, między innymi, w badaniach naukowych, obrazowaniu medycznym, przez policję, wojsko oraz przy diagnostyce urządzeń mechanicznych, obwodów elektrycznych i termoizolacji budynków.

Jest bardzo uniwersalną technologią. umożliwiającą obserwację i rejestrację promieniowania podczerwonego emitowanego przez przedmioty znajdujące się w otaczającym nas środowisku. Zarejestrowane przez urządzenia termograficzne wartości emitowanego promieniowania podczerwonego pozwalają na stworzenie obrazu będącego odwzorowaniem rozkładu temperatur oglądanego obiektu.

Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego (-273°C/0°K) emituje promieniowanie cieplne. Temperatura ciała już na poziomie kilku kelwinów pozwala na zarejestrowanie emitowanego promieniowania elektromagnetycznego w zakresie podczerwieni. Promieniowanie podczerwone jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Powstaje ono w wyniku drgań atomów i cząsteczek, z których zbudowane jest każde ciało. Promieniowanie to ma charakter cieplny, jest ciągłe, a zakres długości jego fali mieści się od 0,780 µm do ok. 1000 µm.

Podstawą rozważań na temat promieniowania podczerwonego jest tzw. ciało doskonale czarne, które pochłania całość promieniowania padającego na nie, niezależnie od kąta padania, długości fali czy mocy źródła promieniowania.

  • Foto