Zarejestruj

Projekty »

Trądzik pod lupą kosmetologa i dietetyka

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki farmaceutyczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna, ochrona zdrowia
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Ewelina Firlej (kierownik),
lic. Patrycja Mielniczuk, dr hab. Joanna Bartosińska, mgr Anna Sokołowska, dr Wioleta Kowalska, lic. Paulina Rzepa
Początek
Poniedziałek 2021-09-20 16:00
Edycja zakończona
Idź do prezentacji on-line

Badania dowodzą, że trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Odnotowuje się determinujący wpływ diety na procesy immunologiczne i hormonalne zaangażowane w patogenezę trądziku. Rolą kosmetologa, jak i dietetyka jest interdyscyplinarne podejście do trądziku oraz ukazanie jak pielęgnować skórę od zewnątrz i od wewnątrz.

Rozwój trądziku wiąże się z zaburzeniem produkcji łoju oraz wystąpieniem stanów zapalnych mieszka włosowo-łojowego. Ponadto czynnikami powodującymi ropne wykwity i grudki mogą być: nieprawidłowa dieta, rozwój drożdżaków w jelitach, nietolerancje pokarmowe lub nieodpowiednio dobrana pielęgnacja.

Z punktu widzenia kosmetologa, do którego zgłaszają się osoby borykające się w trądzikiem, ważna jest etiopatogeneza zmian skórnych. Wiąże się to z szeregiem badań laboratoryjnych, które powinny zostać wykonane przed przystąpieniem do leczenia dermatologicznego i kosmetologicznego.

Aktualne badania wskazują, iż coraz częściej na trądzik wpływa dieta i mikrobiom jelitowy. Główne zalecenia żywieniowe dla osób borykających się z trądzikiem to m.in.: dieta o niskim indeksie glikemicznym, dieta eliminująca mleko i jego przetwory, dbanie o prawidłową proporcję kwasów tłuszczowych oraz spożycie błonnika i probiotyków. Istotną kwestią jest wykonanie badań w kierunku nietolerancji pokarmowych i konsultacja z dietetykiem w celu ustalenia zbilansowanej diety uzupełniającej niedobory mikroelementów.

Pełna i kompleksowa diagnostyka, w połączeniu z odpowiednio dobraną pielęgnacją domową i gabinetową opartą na niwelowaniu stanów zapalnych, łojotoku skóry oraz zaskórników wraz z utrzymaniem zaleceń dietetycznych, w wielu przypadkach pozwala pacjentom zminimalizować negatywne konsekwencje trądziku pospolitego.