Projekty »
Uraz twarzoczaszki - i co dalej? Profilaktyka i leczenie.
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Medicum (Aula Collegium Medicum)
Adres: Lublin, ul. Radziwiłłowska 11
Urazy części twarzowej czaszki stanowią istotny problem kliniczny i cywilizacyjny. Ich odsetek z roku na rok stale rośnie, a sprzyja temu wzrost długości i tempa życia, zwiększenie uprzemysłowienia, mechanizacji, narastający ruch pojazdów i pieszych, jak również wzrost agresywnych zachowań w kontaktach międzyludzkich. Statystyki prowadzone w Polsce na pierwszych miejscach wśród przyczyn urazów tego obszaru wymieniają wypadki komunikacyjne, pobicia, wypadki w pracy oraz podczas uprawiania sportu. Częstym i dodatkowym czynnikiem sprzyjającym urazom jest spożywanie alkoholu zarówno przez poszkodowanych, jak również ich sprawców.
Złożona i skomplikowana budowa anatomiczna i funkcjonalna czaszki twarzowej, bezpośrednie sąsiedztwo ośrodkowego układu nerwowego i istotnych dla życia narządów wymaga zaangażowania w proces leczenia wielospecjalistycznych zespołów medycznych. Istotny w tych przypadkach jest również aspekt estetyczny wynikający z eksponowanej pozycji twarzy oraz negatywne oddziaływanie następstw urazów na psychikę. Pociąga to za sobą znaczne koszty społeczne i ekonomiczne tak dla poszkodowanego, jak również stanowi problem dla systemu opieki zdrowotnej. W celu ich ograniczenia niezbędne są działania profilaktyczne obejmujące szeroko pojętą edukację społeczną w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ruchu drogowego oraz uprawiania sportów.
W naszej prezentacji chcemy przedstawić Państwu wybrane urazy czaszki twarzowej mieszkańców makroregionu lubelskiego leczonych w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ze zwróceniem szczególnej uwagi na etiopatogenezę i postępowanie kliniczne, w tym stosowaną diagnostykę, zasady postępowania terapeutycznego oraz obserwowane skutki społeczne i ekonomiczne.