Zarejestruj

Projekty »

W jaki sposób zwierzęta laboratoryjne pomagają w rozwoju nauki?

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
inscenizacja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Farmaceutyczny
Autorzy
dr Jolanta Orzelska-Górka (kierownik),
prof. Joanna Listos, Justyna Dąbrowska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2021-09-21 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (Aula Collegium Pharmaceuticum)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a

Inne projekty w tym miejscu

Już w starożytności wielcy uczeni tamtych czasów – Arystoteles, Hipokrates - wykorzystywali zwierzęta do poszerzania wiedzy o leczeniu chorób. Niestety łączyło się to z ogromnym cierpieniem zwierząt, dlatego nastąpiły diametralne zmiany w przeprowadzaniu tego typu badań.

Obecnie duży nacisk kładziony jest na zapewnienie dobrostanu zwierząt używanych w badaniach. Eksperymenty muszą być zaakceptowane przez Komisję Etyczną ds. Doświadczeń na Zwierzętach i przeprowadzane zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych z 2015 roku. Naukowcy wykonujący badania zobowiązani są do przestrzegania zasady 3R, której nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich słów replacement (zastąpienie), reduction (ograniczenie), refinement (udoskonalenie).

Zastosowanie tej reguły wiąże się z wykorzystaniem innowacyjnych modeli zwierzęcych. Przykładem takiego modelu jest, niewielkich rozmiarów, rybka akwariowa - Danio pręgowany (Danio rerio). Posiada ona wiele cech pożądanych przez badaczy, m.in. podobieństwo zjawisk zachodzących w organizmie Danio do tych w organizmie człowieka, możliwość hodowli dużej liczby osobników na niedużej powierzchni, niski koszt utrzymania, możliwość ingerencji w genom Danio i odwzorowanie chorób występujących u ludzi.

Podczas niniejszej prezentacji przybliżona zostanie rola zwierząt laboratoryjnych w badaniach nowych potencjalnych substancji leczniczych, omówiona zostanie zasada 3R oraz wymagania stawiane badaczom przed rozpoczęciem eksperymentów na zwierzętach.