Projekty »
Wielka kariera małej rybki. Jak zbadać toksyczność nowych i znanych substancji?
:: Projekt UM (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Pharmaceuticum (Aula Collegium Pharmaceuticum)
Adres: Lublin, ul. dra Witolda Chodźki 4a
Modelowy organizm danio pręgowany (Danio rerio, zebrafish) jest coraz częściej stosowany w badaniach z zakresu biologii rozwoju, medycyny i farmacji. Organizm modelowy to taki, na którego przykładzie naukowcy próbują zrozumieć budowę i funkcje różnych elementów naszego organizmu, często na poziomie pojedynczych cząsteczek. Jednak przede wszystkim chcą ustalić przyczyny oraz opracować terapię wielu rzadkich bądź nieuleczalnych jak dotąd chorób. Takim organizmem są zarówno bakterie, drożdże, nicienie czy muszka owocowa, jak i ssaki.
Zupełnie wyjątkowym organizmem modelowym jest wspomniana ryba danio. Jest pomocna dla badaczy już od pierwszych godzin swojego życia. Ten przezroczysty kręgowiec oferuje wiele istotnych korzyści eksperymentalnych, w tym wygodne podawanie potencjalnych leków, możliwość dokładnych obserwacji rozwijających się układów i narządów oraz niski koszt badań.
Autorzy w prosty i zrozumiały sposób zaprezentują zalety i możliwości, jakie stwarza model zebrafish w badaniu potencjalnej toksyczności nowo zsyntezowanych cząsteczek, kandydatów na leki, jak i znanych substancji, np. zanieczyszczających środowisko wodne. Uczestniczy projektu będą mieli okazję obserwować pod mikroskopem wyniki eksperymentu, spróbować zinterpretować jego wyniki, jak i wyciągnąć wnioski.