Zarejestruj

Projekty »

Wielkie odkrycia źródłem wielkich emocji

:: Projekt UM436 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
piknik naukowy - stoisko
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki farmaceutyczne, psychologia
Przedmioty
biologia, chemia, ochrona zdrowia, wiedza o społeczeństwie
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarski
Autorzy
dr Karolina Kalicka-Żuk (kierownik),
dr hab. Beata Bieniaś, dr Halina Borzęcka, lek. Ewelina Książek, mgr Paulina Droździel, lek. Agnieszka Postępska, lek. Gabriela Ręka, lek. Natalia Sergiel, Anna Strzoda, Magdalena Kamińska, Wojciech Sowiński, Adam Strzoda, dr Aleksandra Sobieszczańska-Droździel, dr Anna Wieczorkiewicz-Płaza
Początek
Niedziela 2024-09-15 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Piknik naukowy - Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur (stoisko piknikowe)
Adres: Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur

Inne projekty w tym miejscu

O wynalazkach oraz odkryciach medycznych zmieniających bieg wydarzeń pamiętamy wszyscy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki – Człowiek sercem nauki – zachęca do przypomnienia sobie o ludziach, którzy stali się autorami przełomowych sukcesów w dziedzinie farmakologii, a także o emocjach, które towarzyszyły tym okolicznościom.

Czy wiesz, co zobaczył Alexander Fleming, gdy wrócił po urlopie do swojej pracowni? Dlaczego Friedrich Serturner zaczerpnął nazwę wyizolowanego alkaloidu z mitologii greckiej? W jakim celu ekipę naukowców pracujących nad patofizjologią trzustki wspierali najlepsi przyjaciele człowieka czyli psy? Dlaczego  Charles Gerhardt przed rozpoczęciem pracy w laboratorium pił herbatę z wyciągu z wierzby? Kto przyczynił się do belgijskiej historii „pigułki szczęścia”?

Podczas odkryć naukowcom towarzyszyło niekiedy zaskoczenie, innym razem gorączkowa ekscytacja, czasem znużenie prowadzące do senności, a prawie zawsze systematyczność, cierpliwość i konsekwencja w dążeniu do celu.

Jeśli chcesz poznać historie oraz emocje związane z odkryciem penicyliny, morfiny, insuliny, kwasu acetylosalicylowego oraz fluoksetyny zapraszamy na nasze festiwalowe stoisko. Ponadto pokażemy, które ośrodki mózgu odpowiedzialne są za kreatywność, innowacyjność, stres, zaskoczenie, zadowolenie i szczęście.

Poznaj z nami tajniki i możliwości ludzkiego mózgu!

Uczestnicy zobaczą na modelu mózgu, w których częściach/ośrodkach mieszkają poszczególne emocje - te które towarzyszyły naukowcom i te, których doświadczamy na co dzień. Pokażemy różnice pomiędzy mózgiem kobiety i mężczyzny. Dzięki krótkim testom, uczestnicy dowiedzą się, która półkula mózgu prawa czy lewą jest u nich dominującą oraz z jakimi zdolnościami/umiejętnościami się to wiąże.