Zarejestruj

Projekty »

Wkład rodziny Marii Curie-Skłodowskiej do współczesnej medycyny

Projekt odwołany!
:: Projekt U348 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
dyskusja, pokaz
Nauki i sztuki
nauki fizyczne
Przedmioty
fizyka i astronomia
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
Autor
dr Marek Wiertel
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)

Miejsce realizacji: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki - Budynek B (5)
Adres: Lublin, ul. Radziszewskiego 10

Inne projekty w tym miejscu

Zajęcia realizowane w ramach projektu są połączeniem prelekcji  z pokazami i elementami warsztatów. W ramach projektu przedstawione zostaną wybrane metody diagnostyczne i terapeutyczne współczesnej medycyny, których powstanie wiąże się dość blisko z odkryciami w dziedzinie fizyki i chemii związanymi z członkami rodziny Patronki naszego Uniwersytetu. Uczestnicy poznają podstawowe informacje na temat radioterapii, pozytonowej tomografii emisyjnej oraz ultrasonografii. Wspomniana zostanie także metoda diagnostyki korzystającej z promieniowania rentgenowskiego i osobiste zasługi Marii Curie-Skłodowskiej w tej dziedzinie.

W trakcie zajęć będą również zwięźle przedstawione fizyczne podstawy funkcjonowania aparatury diagnostycznej wykorzystującej promieniowanie ultradźwiękowe lub jonizujące. Podane zostaną także podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa stosowanych metod. Omówienie każdej z metod składa się z kilkuminutowej prelekcji na temat odkryć w dziedzinie fizyki leżących u podstaw danej metody oraz demonstracji aparatury dostępnej w Pracowni Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki UMCS.

Poziom trudności przekazywanej wiedzy teoretycznej będzie dostosowywany do charakteru audytorium. W trakcie demonstracji i pomiarów możliwe będzie zadawanie pytań i krótka dyskusja. Zajęcia są adresowane głównie do uczniów szkół średnich i klas VII–VIII szkoły podstawowej oraz osób dorosłych zainteresowanych fizycznymi podstawami i budową aparatury diagnostycznej stosowanej we współczesnej medycznej diagnostyce obrazowej.

____________________________

Źródło zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

  • Foto
  • Foto