Projekty »
Woda twarda czy miękka? Miareczkowanie kompleksometryczne
:: Projekt U349 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 3 godz. (135 min.) |
Miejsce realizacji: Wydział Chemii - Duża Chemia (312)
Adres: Lublin, Plac Marii Curie-Skłodowskiej 3
Wszyscy borykamy się z osadem kamiennym na grzałce czajnika, pralki czy zmywarki, na ściankach kabiny prysznicowej lub armaturze łazienkowej. Osad ten nie wpływa pozytywnie na odczucia estetyczne użytkowników, a jego usunięcie jest prawdziwym wyzwaniem. Winowajcą naszych kłopotów jest tzw. twardość wody, to znaczy obecność w niej jonów wapnia i magnezu.
Osadzanie kamienia kotłowego powoduje znaczne obniżenie efektywności pracy urządzeń, zwiększenie kosztów eksploatacji oraz obniżenie czasu ich żywotności. Również w codziennym życiu twardość wody jest prawdziwym utrapieniem. Któż z nas nie zna uczucia wysuszonej i napiętej po kąpieli skóry albo nieprzyjemnych w dotyku i sztywnych włosów? Dlatego też wodzie używanej w gospodarstwie domowym oraz w różnych gałęziach przemysłu stawiane są specjalne wymagania dotyczące twardości. Istnieje zatem konieczność oznaczania stopnia twardości wody przeznaczonej do różnego rodzaju zastosowań.
Celem projektu jest poznanie różnych rodzajów twardości wody, sposobów jej usuwania i określania.
Uczestnicy projektu będą mogli wykonać oznaczenie twardości wody ogólnej w różnych próbkach naturalnych (woda kranowa, przegotowana, przefiltrowana, studzienna i mineralna) metodą miareczkowania kompleksometrycznego.
Przeprowadzone analizy będą doskonałą okazją do poznania zasad pracy laboratoryjnej w klasycznej chemii analitycznej oraz podstaw miareczkowania. Obecnie metody miareczkowania są zagadnieniem, które coraz częściej występuje w arkuszach maturalnych.
_____________________________________________
Źródło zdjęcia: archiwum prywatne, opracowanie własne.