Zarejestruj

Projekty »

Woda w środowisku – chemiczna analiza jakości wód

:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Forma prezentacji
laboratorium, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
chemia, geografia, ochrona środowiska, przyroda
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Agrobioinżynierii
Autorzy
dr inż. Joanna Gmitrowicz-Iwan (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Sławomir Ligęza, dr hab., prof. uczelni inż. Jacek Pranagal
Terminy
Czas trwania projektu: 2 godz. (90 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2022-09-16 10:00 - 12:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Uniwersytet Przyrodniczy - ul. S. Leszczyńskiego 7 (204)
Adres: Lublin, ul. S. Leszczyńskiego 7

Inne projekty w tym miejscu

Co wpływa na złą jakość wód? Dlaczego wody jest coraz mniej? Co zrobić aby spowolnić zmiany klimatu? Na te pytania odpowiemy w trakcie pokazu.

W obliczu ostatnich zmian klimatu woda staje się coraz cenniejszym zasobem środowiska. Na skutek susz mamy jej coraz mniej. Dodatkowo, pogarsza się jej jakość. Powodów jest kilka. Zmiany klimatu przyczyniają się do wysychania jezior i rzek, zwiększania koncentracji zanieczyszczeń, zaś wysoka temperatura dodatkowo przyspiesza zachodzące procesy biologiczne. Negatywny wpływ na jakość wody mają również elementy życia codziennego, takie jak, np. korzystanie z płynów do mycia naczyń czy proszków do prania. Zawarte w środkach czystości fosforany przyspieszają eutrofizację rzek. Wykorzystywane w rolnictwie nawozy spływają z pól i dostają się do rzek, zwiększając stężenie azotanów. Rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia wód nie jest jednak eliminacja środków czystości czy nawozów, ale wykorzystywanie ich świadomie i rozważnie.

Spotkanie to połączenie doświadczeń laboratoryjnych z prezentacją zmian zachodzących w hydrosferze. Podczas pokazu uczestnicy dowiedzą się m. in. jak zmiany klimatu wpływają na zasoby wodne na świecie, co wpływa na pogarszanie jakości wód oraz jakie działania (w skali mikro i makro) mogą wpłynąć pozytywnie na ilość i jakość wody w Polsce i na Ziemi. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przeprowadzić podstawowe, kolorymetryczne analizy chemiczne wody, m. in. zawartości fosforanów i azotu amonowego.

  • Foto