Zarejestruj

Projekty »

Wpływ warunków ekstrakcji wspomaganej ultradźwiękami na właściwości antyoksydacyjne ekstraktów pozyskiwanych z owoców głogu

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UP (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki chemiczne
Przedmioty
chemia
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Inżynierii Produkcji
Autorzy
dr inż. Monika Krzywicka (kierownik),
dr hab., prof. uczelni inż. Zbigniew Kobus, dr inż. Agnieszka Buczaj, dr inż. Anna Pecyna
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2021-09-24 08:00 - 09:00
Brak wolnych miejsc
Idź do prezentacji on-line

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie metodami pozyskiwania i badaniami nad substancjami bioaktywnymi z mniej znanych materiałów roślinnych ze względu na ich potencjalne korzyści zdrowotne w profilaktyce chorób przewlekłych. Do takich surowców należą niewątpliwie owoce głogu.

Głóg należy do gatunku Crataegus, które występują w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Owoce głogu jest źródłem związków polifenolowych (procyjanidyny, flawanole, flawonole, C-glikozylowe flawony, fenole kwasy, antocyjany i lignany) wykazujących wysoki potencjał przeciwutleniający, przeciwzakrzepowy, przeciwzapalny, antyrakotwórczy i hipolipemiczny

W Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki ekstrakty z liści i kwiatów głogu stosowane są także w terapii uzupełniającej leczenie niewydolności serca. Liczne badania potwierdzają także silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe ekstraktów z głogu.

Aktywność biologiczna ekstraktów z głogu zależy od: odmiany głogu, miejsca uprawy, stopnia dojrzałości,  części rośliny (owoc, kwiat, liście) jak również od techniki produkcji.

Kluczowym zagadnieniem przy pozyskiwaniu związków biologicznie aktywnych z materiałów roślinnych jest wybór metody ekstrakcji. Obecnie stosowane są różne techniki, takie, jak: maceracja, ekstrakcja w aparacie Soxhleta, ekstrakcja nadkrytycznym, ekstrakcja wspomagana promieniowaniem mikrofalowym, ekstrakcja wspomagana pulsacyjnym polem elektrycznym oraz ekstrakcja rozpuszczalnikiem pod zwiększonym ciśnieniem. W ostatnich latach coraz częściej stosowana jest także ekstrakcja wspomagana ultradźwiękami.

W porównaniu z innymi metodami ekstrakcja wspomagana ultradźwiękami posiada liczne zalety: stosunkowo krótki czas trwania procesu, niewielka objętość zużywanych rozpuszczalników, niski koszt aparatury. Do niedogodności związanych ze stosowaniem tej metody należy zaliczyć konieczność oddzielenia ekstraktu od pozostałości poekstrakcyjnych.

Mechanizm intensyfikacji procesu ekstrakcji w obecności ultradźwięków polega na dezintegracji komórek roślinnych i uwalnianiu ich zawartość do rozpuszczalnika ekstrakcyjnego. Do najważniejszych parametrów procesu ekstrakcji wspomaganego ultradźwiękami należą: czas i temperatura procesu, stosunek cieczy do ciała stałego, rodzaj, stężenie i pH rozpuszczalnika organicznego oraz elementy związane z działaniem samego systemu ultradźwiękowego, takie jak: natężenie i częstotliwość ultradźwięków, rodzaj systemu (ultrasonic bath or ultrasonic probe) oraz tryb pracy ultradźwięków (ciągły czy pulsacyjny).

Na podstawie obecnego stan wiedzy nie można jednoznacznie stwierdzać jaki jest wpływ trybu pracy generatorów ultradźwiękowych na efektywność procesu ekstrakcji składników bioaktywnych. Stąd też celem pracy było porównanie wpływu prowadzenia ekstrakcji wspomaganej ultradźwiękami w trybie pulsacyjnym oraz ciągłym na zawartość składników bioaktywnych w preparatach otrzymanych z owoców głogu.

  • Foto