Zarejestruj

Projekty »

Wybrane Elementy Analizy Matematycznej w Środowisku R

:: Projekt UP438 (Szczegóły)
Adresaci
studenci
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, warsztat, wykład
Nauki i sztuki
informatyka, matematyka
Przedmioty
informatyka, matematyka
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Inżynierii Produkcji
Autorzy
dr Zdzisław Otachel (kierownik),
dr hab. Andrzej Wiśnicki
Początek
Czwartek 2024-09-19 10:00
Edycja zakończona

Miejsce realizacji: Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej (228)
Adres: Lublin, ul. Głęboka 28

Inne projekty w tym miejscu

Człowiek pojmuje rzeczywistość poprzez modelowanie w oparciu o doświadczenie i zebrane dane. Dysponując pewnym poziomem wiedzy ścisłej, do stworzenia modelu użyjemy obiektów matematycznych: liczb, wektorów, funkcji, zbiorów, relacji, itp. Dla przykładu, przestrzeń fizyczna, w której egzystujemy to obiekt rzeczywisty, a jej matematyczny model to zbiór trójek liczb rzeczywistych określających położenie każdego punktu tej przestrzeni względem wybranego układu odniesienia, natomiast powierzchnię, której doświadczamy poruszając się wymodelujemy używając funkcji dwóch zmiennych.

Zrozumienie jak działa to co modelujemy wymaga przetwarzania obiektów użytych do budowy modelu, czyli wykonywaniu na nich określonych operacji.

Tutaj najczęściej pojawiają się trudności, bo wkraczamy w obszar matematyki i obliczeń. Obecnie, wykonywanie operacji matematycznych lub skomplikowanych, długotrwałych obliczeń nie jest problemem. Istnieje wiele narzędzi informatycznych w postaci programów matematycznych czy środowisk obliczeniowych, które poradzą sobie z tym dużo lepiej niż człowiek. Pokażemy, jak wykorzystywać niektóre z nich w takich sytuacjach.

Matematyka bez trudności obliczeniowych ukazuje swoje prawdziwe piękno i stale jest jedynym sposobem prowadzącym do zrozumienia i poznania.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez komputera, smartfonu czy Internetu - te wynalazki nie byłyby możliwe bez matematyki. One cały czas nas zmieniają, ale tylko od nas zależy czy będziemy mieć na te zmiany wpływ. Rozwój technologiczny jest konsekwencją nauk technicznych, które opisują świat właśnie za pomocą modelowania matematycznego. Jeżeli chcesz ten sposób widzenia poznać bliżej razem z możliwościami obliczeniowymi, weź udział w naszych warsztatach.

 

(Zainteresowani proszeni są o potwierdzenie udziału podając imię i nazwisko, nazwę Uczelni i kierunku oraz rok studiów na adres zdzislaw.otachel@up.lublin.pl).

 

  • Foto