Zarejestruj

Projekty »

Wykrywacz kłamstwa? Prawdy i mity na temat badań wariograficznych. Wariograf

:: Projekt WSEI (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Forma prezentacji
badanie, pokaz, warsztat
Nauki i sztuki
nauki medyczne, psychologia
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Lubelska Akademia WSEI
Autorzy
dr Monika Baryła-Matejczuk (kierownik),
dr Monika Baryła-Matejczuk
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 12:00 - 13:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Lubelska Akademia WSEI (Aula C)
Adres: Lublin, ul. Projektowa 4

Inne projekty w tym miejscu

Badanie wariografem, potocznie nazywanym „wykrywaczem kłamstw”, polega na rejestrowaniu nieświadomych reakcji organizmu osoby badanej. Specjalistyczne czujniki mierzą ruch ciała, częstotliwość oddechu, potliwość, puls i ciśnienie krwi podczas zadawania pytań, na które odpowiada się twierdząco lub przecząco. Bazują one na emocjach i reakcjach. Poszczególne dane są zbierane przez komputer, a następnie analizowane przez osobę wykonującą badanie.

 

Celem warsztatu jest empiryczne przedstawienie uczestnikom zasad działania wariografu. W pierwszej części zajęć zostaną przedstawione reakcje zachodzące w ciele człowieka podczas kłamstwa zaś w drugiej części ochotnicy będą mogli "na własnej skórze" przekonać się jak działa wykrywacz kłamstwa. Opowiemy również o zastosowaniu wariografu, w jakich okolicznościach i kto może być poddany badaniom wariograficznym.

  • Foto