Zarejestruj

Projekty »

Wysoka wrażliwość – fakty i mity

Projekt odwołany!
Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt PSSIAP (Szczegóły)
Adresaci
studenci
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki medyczne
Przedmioty
biologia, etyka, filozofia, wiedza o społeczeństwie
Organizator
Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii
Autor
Julia Maciejowska
Początek
Idź do prezentacji on-line

Wykład ma za zadanie wyjaśnić, na podstawie najnowszych badań z zakresu psychologii, na czym tak naprawdę polega wysoka wrażliwość i czym się charakteryzuje.

Wysoka wrażliwość to konstrukt stworzony przez Elaine N. Aron zakładający istnienie różnic indywidualnych w głębokości przetwarzania bodźców. Zakłada się, iż wysoka wrażliwość, jako cecha temperamentalna, nie jest dwuwymiarowa (wysoka wrażliwość i niska wrażliwość) a rozkłada się na kontinuum głębokości przetwarzania bodźców. Innym wyznacznikiem wysokiej wrażliwości jest też łatwość ulegania przestymulowaniu. Osoby wysoko wrażliwe mają zdecydowanie mniejszą tolerancję na mnogość bodźców. Wysoko wrażliwe osoby cechuje także emocjonalna reaktywność i empatia oraz wyczulenie na subtelności.

Konstrukt jest stosunkowo nowy i staje się coraz bardziej popularny. W przestrzeni internetowej brakuje jednak artykułów popularnonaukowych opartych na rzetelnych danych. Stąd też narodził się pomysł na skumulowanie najważniejszych informacji w formie wykładu, który (mam nadzieję) poszerzy wiedzę słuchaczy na temat wysokiej wrażliwości. 

W takcie prelekcji zostaną poruszone następujące kwestie: historia konstruktu jakim jest wysoka wrażliwość, biologiczne uwarunkowania wysokiej wrażliwości, wyjaśnienie akronimu DOES, przegląd najnowszych badań związanych z wysoką wrażliwością, kontrowersje związane z wysoką wrażliwością.

Wystąpienie odbędzie się w formie wykładu, podczas którego zostaną przedstawione założenia teoretyczne wysokiej wrażliwości. Jednocześnie zostanie też poruszona kwestia skutecznego filtrowania informacji, które możemy znaleźć na stronach internetowych. Na zakończenie prelekcji przewidziana jest dyskusja z uczestnikami.

  • Foto