Zarejestruj

Projekty »

Zaawansowane techniki wizualizacji zjawisk atmosferycznych w wybranym regionie geograficznym

:: Projekt D (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci
Dla niepełnosprawnych
niedosłyszących
Forma prezentacji
ćwiczenia
Nauki i sztuki
nauki o Ziemi i środowisku
Przedmioty
geografia
Organizator
Lotnicza Akademia Wojskowa
Autorzy
mgr Robert Ambroziak (kierownik),
dr Małgorzata Kirschenstein, dr inż. Kamil Krasuski, mgr inż. Marta Lalak
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 09:00 - 10:00
Brak wolnych miejsc

Miejsce realizacji: Wydział Lotnictwa (E311)
Adres: Dęblin, ul. Dywizjonu 303 nr 35

Inne projekty w tym miejscu

Dane XYZ to bardzo powszechna forma opisu obiektów fizycznych. Trzy kolumny liczb nazwane X, Y i Z mogą reprezentować cyfrowy obraz terenu, ale też powierzchnię stropu i spągu złoża, zawartość ołowiu w glebie, wielkość opadów w milimetrach, natężenie hałasu wzdłuż arterii komunikacyjnych czy wiele innych zjawisk. Wszystkie one mają wspólną cechę: opisuje je funkcja dwóch zmiennych. Obejmuje wszystkie dziedziny działalności naukowej i inżynierskiej, wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność modelowania i wizualizacji kształtu funkcji dwóch zmiennych.
Dzięki rozbudowanym procedurom gridingu i wielu zaimplementowanym algorytmom tworzenia regularnej siatki wartości dla nieregularnie rozłożonych punktów XYZ program stał się standardem w wizualizacjach technicznych wymagających przedstawienia graficznego funkcji z=f(x,y) na podstawie skończonej liczby punktów XYZ. Program dokonuje odwzorowania powierzchni metodą tworzenia regularnej siatki wartości o gęstości ustalanej przez użytkownika. Na podstawie nieregularnie rozłożonych punktów XYZ dokonuje obliczeń wartości funkcji w węzłach regularnej siatki prostokątnej o ustalonej geometrii.
Nie tylko można tworzyć mapy warstwicowe i ich przestrzenne obrazy ale pozwala też na dokonywanie obliczeń na bazie regularnej siatki wartości. Specjalizowane procedury pozwalają generować przekroje mapy wzdłuż dowolnie wybranej linii łamanej.

 

Wizualizacja systemu AWOS

Automated Weather Observing System (AWOS) Automatyczny System Pomiarów Parametrów Meteorologicznych to w pełni konfigurowalny lotniskowy system pogodowy, który zapewnia ciągłe informacje i raporty w czasie rzeczywistym na temat warunków pogodowych na lotnisku. Stacje AWOS są w większości obsługiwane, utrzymywane i kontrolowane przez dostawców usług lotniczych. Składają się na niego zamontowane wzdłuż pasa startowego i wokół drogi kołowania czujniki i urządzenia do pomiaru składników pogody. To dzięki nim pilot może uzyskać precyzyjne dane meteorologiczne, np. opadów, wysokości podstawy chmur,  prędkości i kierunku wiatru, temperatury powietrza i gruntu. W lotnictwie takie informacje mają kluczowe znaczenie. Bywa, że właśnie z powodów atmosferycznych, np. niskiej podstawy chmur czy mgły lot nie może się odbyć.

– Te wszystkie parametry pogodowe musi uwzględniać każdy pilot startujący z lotniska lub na nim lądujący. Dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo operacji lotniczej.

  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto
  • Foto