Projekty »
Zaplątani w sieci - zagrożenia jakie niesie za sobą nadużywanie Internetu
:: Projekt UM466 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Edycja zakończona Czwartek 2024-09-19 09:00 - 10:00Wolne miejsca: 14 Realizacja projektu w innym miejscu - Collegium Maximum (15) |
Miejsce realizacji: Collegium Maximum (16)
Adres: Lublin, ul. Stanisława Staszica 4/6
Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym u których może wystąpić lub wystąpił problem e-uzależnienia, czyli uzależnienia od mass mediów, Internetu czy gier komputerowych.
Uzależnienie od mass mediów, Internetu i gier komputerowych to zespół zależności mających swoje źródła w utrzymującym się, trudnym do opanowania, nieodpartym pragnieniu korzystania z nich, mimo szkodliwych konsekwencji dla zdrowia, wyników w nauce oraz relacji społecznych. W Polsce według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku prawie 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z Internetu. Ponad 80% w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64% dzieci w wieku 7–9 lat. W grupie 10–12 lat to już prawie 92%. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13–15 lat. Takie uzależnienie niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji, dotyczących zdrowia psychicznego, fizycznego, społecznego i intelektualnego, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia włączyła takie uzależnienia na listę Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w grupie uzależnień behawioralnych.
Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy i nabycie umiejętności dotyczących profilaktyki i leczenia e-uzależnień u dzieci i młodzieży.
Podczas warsztatów:
- omówimy najważniejsze zagadnienia związane z e-uzależnieniami: Z czego mogą wynikać? Jakie są objawy? Jakie są rodzaje? Jakie są skutki/konsekwencje e-uzależnienia?
- omówimy jak możemy uniknąć e-uzależnienia oraz jak pomóc osobie już uzależnionej?
- przedstawimy alternatywne formy spędzania wolnego czasu
- przedstawimy ćwiczenia relaksacyjne
- pokażemy ciekawostki ze świata dotyczące e-uzależnień
- przeprowadzimy test uzależnienia od Internetu i gier komputerowych
- przeprowadzimy instruktaż w zakresie użycia narzędzi internetowych do monitorowania czasu używania aplikacji internetowych
- omówimy sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o e-uzależnieniu
- przedstawimy miejsca gdzie można otrzymać pomoc i wsparcie
- na koniec warsztatów wyświetlimy film "Gdy Internet jest ważniejszy od Babci"