Zarejestruj

Projekty »

Zastosowanie substancji pochodzenia roślinnego w zapobieganiu i leczeniu chorób jamy ustnej

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, ochrona zdrowia, przyroda
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Lekarsko-Dentystyczny
Autorzy
dr Beata Kubić-Filiks (kierownik),
prof. dr hab. Jolanta Szymańska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2022-09-12 09:00 - 10:00
Wolne miejsca: 20

Miejsce realizacji: Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie (Sala Kliniczna nr 1 Katedry Stomatologii Zintegrowanej)
Adres: Lublin, ul. Doktora Witolda Chodźki 6

Inne projekty w tym miejscu

Roślinne olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób jamy ustnej. Wykorzystuje się ich działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i inne. Szerokie spektrum działania produktów roślinnych powoduje, że substancje te są dodawane do środków do higieny jamy ustnej, płukanek, past do zębów oraz żeli i płynów do aplikacji miejscowej. Są używane w postaci naparów, nalewek, kropli oraz wywarów.

Choroba próchnicowa zębów występuje u dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Czynniki sprzyjające powstawaniu i rozwojowi choroby to płytka bakteryjna nazębna, częste spożywanie produktów słodzonych i nieprawidłowa higiena. Bakterie odpowiedzialne w głównej mierze za jej rozwój to Streptococcus mutansLactobacillus acidophilus. Zastosowanie preparatów do codziennej higieny jamy ustnej w profilaktyce przeciwpróchnicowej, zawierających olejki eteryczne z roślin z rodziny werbenowatych, eukaliptusowy, tymiankowy, cytrynowy i kminkowy, prowadzi do ograniczenia rozwoju komórek bakteryjnych oraz do zmniejszenia kumulacji płytki nazębnej.

W czasie spotkania poruszymy wszystkie powyższe kwestie wyjaśniając co jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania i rozwoju chorób przyzębia oraz czy używanie preparatów zawierające olejki eteryczne (płukanki do jamy ustnej, pasty do zębów oraz żele do stosowania miejscowego) jest skuteczne w profilaktyce chorób jamy ustnej.