Zarejestruj

Projekty »

Żeglarstwo dzieci i młodzieży

:: Projekt U388 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VI (P5-6), szkoła podstawowa - klasy VII-VIII (P7-8), szkoła ponadpodstawowa, studenci
Dla niepełnosprawnych
niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki o kulturze fizycznej
Przedmioty
wychowanie fizyczne
Organizator
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Centrum Kultury Fizycznej UMCS
Autor
mgr Jerzy Czerwiński
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Piątek 2023-09-22 15:00 - 16:00
Wolne miejsca: 50

Miejsce realizacji: Centrum Kultury Fizycznej UMCS (1)
Adres: Lublin, ul. Langiewicza 22

Inne projekty w tym miejscu

W ramach projektu zostanie zaprezentowany na żywo jacht klasy Korsarz z postawionym masztem i wszystkimi żaglami. Jacht o numerze na żaglu POL 14 jest aktualnie zwycięzcą Mistrzostw Polski 2020 i Pucharu Polski Klasy Korsarz w roku 2020. To jednostka dwuosobowa z trzema żaglami o długości 5 metrów, wysokością masztu 7,5 metra i masie około 100kg! Uczestnicy projektu będą mogli podejść i oglądać jacht z bliska, wybierać i luzować linki oraz zadawać pytania. Podczas spotkania zostanie też zaprezentowane wyposażenie żeglarza niezbędne do uprawiania sportu regatowego: kamizelki asekuracyjne oraz ubrania i obuwie na trudne warunki atmosferyczne. Prelekcja zostanie poparta serią zdjęć prezentowanych z rzutnika.

Dodatkowo omówiony zostanie rys historyczny żeglarstwa regatowego a w szczególności żeglarstwa na terenach Lubelszczyzny, żeglarstwo turystyczne, w tym śródlądowe (zwłaszcza rejsy po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich), jak i żeglarstwo morskie (rejsy po wodach osłoniętych i rejsach pełnomorskich). Dodatkowo zostaną zaprezentowane w formie zdjęć jachty dla najmłodszych klasy Optymist i Europa, jachty klasy Omega na których rozgrywane są Akademickie Mistrzostwa Polski oraz jachty turystyczne śródlądowe i morskie.

W dalszej części spotkania opowiemy o gradacji stopni żeglarskich z przypisanymi do danych stopni uprawnieniami, jak i możliwości odbycia kursów i szkoleń żeglarskich w okolicach Lublina. Wreszcie, zastanowimy się wspólnie gdzie kiedy oraz w jakim wieku najlepiej zaczynać przygodę z żeglarstwem.

- - - - - - - - - 

Źródło zdjęcia: Deborah Jackson z Pixabay.

  • Foto