Zarejestruj

Projekty »

Zmienność w kolekcjach roślin uprawnych

:: Projekt UP466 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
pokaz, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, rolnictwo i ogrodnictwo
Przedmioty
biologia, przyroda, rolnictwo
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Agrobioinżynierii
Autor
dr inż. Aneta Kramek
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Poniedziałek 2024-09-16 10:00 - 11:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Agronomicum II (4)
Adres: Lublin, ul. Akademicka 15

Inne projekty w tym miejscu

Zmienność jest nieodłączną cechą organizmów żywych. Jest to zróżnicowanie cech istniejące między gatunkami, odmianami i osobnikami. Jednak nasilająca się erozja genetyczna oraz preferowanie odmian o wysokiej plenności doprowadziły do zmniejszenia zmienności wśród uprawianych odmian. Zawężanie różnorodności biologicznej to nie tylko zanikanie rzadkich gatunków. Ograniczona baza genetyczna odmian roślin uprawnych powoduje, że całe ekosystemy są mniej wydajne i słabsze w obliczu czynników zewnętrznych, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka strat spowodowanych stresami biotycznymi (choroby, szkodniki) oraz abiotycznymi (ekstremalne temperatury, susza).

W Polsce program ochrony zmienności genetycznej roślin uprawnych ma wieloletnią tradycję. Opiera się on na kolekcjach roślin uprawnych, które są zlokalizowane w różnych rejonach kraju. Jedna z takich kolekcji prowadzona jest w Instytucie Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin UP w Lublinie. Obejmuje ona ponad 4 tysiące obiektów pszenżyta i pszenicy twardej, które pochodzą z krajowych i zagranicznych ośrodków hodowlanych. Są to zarówno nowe odmiany hodowlane, jak również odmiany stare, wykreślone już z Krajowego Rejestru oraz wartościowe materiały hodowlane. Zgromadzone obiekty reprezentują szerokie spektrum zmienności cech morfologicznych i użytkowych. Stanowią one wartościowy materiał wyjściowy w pracach badawczych i hodowlanych.

Celem niniejszego projektu jest przedstawienie zmienności dotyczącej cech morfologicznych i użytkowych na przykładzie kolekcji pszenżyta i pszenicy twardej.

 

Zdjęcia własnego autorstwa.

  • Foto
  • Foto