Zarejestruj

Projekty »

Znaczenie medyczne wijów (Myriapoda)

:: Projekt UM (Szczegóły)
Adresaci
szkoła ponadpodstawowa, studenci
Forma prezentacji
wykład
Nauki i sztuki
nauki biologiczne, nauki medyczne
Przedmioty
biologia, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk o Zdrowiu
Autorzy
dr Grzegorz Kania (kierownik),
mgr Monika Jung, dr Anna Olszewska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Wtorek 2022-09-13 13:00 - 14:00
Wolne miejsca: 25

Miejsce realizacji: Collegium Medicum (420)
Adres: Lublin, ul. Radziwiłłowska 11

Inne projekty w tym miejscu

Uczestnicy wykładu będą mieli możliwość zapoznania się z mało znanymi gromadami zwierząt, szczególnie w aspekcie ich medycznego znaczenia.

Gromada Pareczniki (Chilopoda) zawiera pięć rzędów : Geophilomorpha, Scutigeromorpha, Lithobimorpha, Craterostigmomorpha i Scolopendromorpha. Opisano ponad 3000 gatunków. Wszystkie gatunki pareczników są jadowite.

Najczęściej wypadki ukąszeń człowieka powodują Scolopendromorpha. Jad zawiera fosfolipazę A, serotoninę, kardiotoksyczne białko i cytolizynę. Jad działa neurotoksycznie i cytotoksycznie.  Jad pareczników powoduje martwicę mięśni (myonecrosis) prowadzącą do rozpadu mięśni prążkowanych (rhabdomyolysis), ostrą niewydolność nerek i białkomocz oraz ostre wieńcowe niedokrwienie i  ostrą martwicę mięśnia sercowego.

Wyciągi z Scolopendra subspinipes mutilans  C. L. Koch stosowano w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia tężca, dziecięcych konwulsji i ostrych ataków serca.

Krocionogi (=Dwuparce, Diplopoda) są gromadą należącą do stawonogów lądowych w której opisano 12000 gatunków Diplopoda w 145 rodzinach i w 16 rzędach na świecie. Krocionogi są zwierzętami trującymi posiadającymi gruczoły repugnatorialne, które nie są gruczołami jadowymi tak jak u pareczników (Chilopoda). Podrażnione krocionogi uwalniają z gruczołów trujące sekrecje.