Projekty »
Znaczenie optymalnej i zindywidualizowanej terapii przeciwkrzepliwej u chorych z migotaniem przedsionków
:: Projekt UM487 (Szczegóły) | |
Terminy |
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.) |
Miejsce realizacji: Collegium Academicum (7)
Adres: Lublin, ul. Doktora Witolda Chodźki 7
Migotanie przedsionków jest jedną z najczęściej występujących arytmii serca, charakteryzującą się nieregularnym tętnem. Szacuje się , że około 25% populacji osób po 65 roku życia cierpi na to schorzenie. Migotanie przedsionków to jeden z głównych czynników ryzyka powstawania skrzeplin w jamach serca, mogących ulegać fragmentacji i przemieszczaniu z prądem krwi do tętnic mózgowych powodując udar niedokrwienny. Terapia przeciwkrzepliwa stanowi kluczowy element chorych z migotaniem przedsionków, zapobiegając tworzeniu skrzeplin i eliminując obecność materiału zatorowego.
Do najczęściej stosowanych leków przeciwkrzepliwych należą:
- Antagoniści witaminy K (VKA), takie jak warfaryna czy acenokumarol. Leki te wymagają regularnego monitorowania wskaźnika INR oceniającego stopień antykoagulacji (skuteczności preparatu).
- Nowe doustne antykoagulanty (NOAC), znane również jako doustne antykoagulanty nie będące antagonistami witaminy K (DOAC), do których należą dabigatran, rywaroksaban, i apiksaban.
Decyzja o wyborze odpowiedniego leczenia przeciwkrzepliwego zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta, obecności chorób towarzyszących, ryzyka krwawienia oraz preferencji pacjenta. W praktyce klinicznej możemy użyć skal takich jak CHA2DS2-VASc i HAS-BLED, pomagających w ocenie ryzyka udaru niedokrwiennego oraz potencjalnego krwawienia, co jest kluczowe w indywidualizacji terapii.
W trakcie tego spotkania dowiesz się między innymi:
- czy powinienem brać lek przeciwkrzepliwy
- który lek będzie dla mnie najlepszy
- czy mogę bezpiecznie odstawić lek (np. przed wizytą u stomatologa, przed drobny zabiegiem chirurgicznym).