Zarejestruj

Projekty »

Znaczenie współpracy lekarza i farmaceuty w terapii pacjentów w starszym wieku

:: Projekt UM454 (Szczegóły)
Adresaci
studenci, dziadek i babcia, przedsiębiorca, samorządowiec, pracownik innej uczelni
Dla niepełnosprawnych
niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, z innymi niepełnosprawnościami
Forma prezentacji
dyskusja, prezentacja multimedialna, wykład
Nauki i sztuki
nauki farmaceutyczne, nauki o zdrowiu
Przedmioty
edukacja dla bezpieczeństwa, medycyna
Organizator
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wydział Nauk Medycznych
Autorzy
dr Renata Bogusz (kierownik),
dr hab., prof. uczelni Mariola Drozd, dr Olga Boretska
Terminy
Czas trwania projektu: 1 godz. (45 min.)
Edycja zakończona
Środa 2023-09-20 08:00 - 09:00
Wolne miejsca: 30

Miejsce realizacji: Collegium Academicum (9)
Adres: Lublin, ul. Doktora Witolda Chodźki 7

Inne projekty w tym miejscu

Szybkie tempo przemian demograficznych w połączeniu z niewydolnością i przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej, wymusza między innymi zmianę relacji pomiędzy lekarzem a farmaceutą. Powszechnie spotykany do niedawna w Polsce, tradycyjny, odseparowany model, w którym lekarz przyjmował pozycję dominującą a farmaceuta głównie realizował jego zlecenia, powoli przekształca się w realną współpracę. Stało się to możliwe w następstwie przemian formalno-prawnych, w których między innymi, poszerzono zakres kompetencji farmaceutów czy rozpoczęto wdrażanie opieki koordynowanej w ramach POZ. Przywołane przemiany są szczególnie istotne dla pacjentów przewlekle chorych lub seniorów, którzy często potrzebują dodatkowej, profesjonalnej pomocy w identyfikowaniu, analizowaniu czy rozwiązywaniu problemów lekowych, aby stosowana przez nich farmakoterapia była skuteczna i bezpieczna.

 

Celem projektu jest analiza formalno-prawnych podstaw współpracy pomiędzy lekarzem i farmaceutą oraz przedstawienie realnych możliwości współdziałania przedstawicieli tych dwóch grup zawodowych w trosce o jak najlepsze efekty terapeutyczne pacjentów w starszym wieku. Punktem wyjścia będzie odniesienie do opieki farmaceutycznej wdrażanej od 2020 roku przez farmaceutów oraz opieki koordynowanej, która od jesieni 2021 zaczęła funkcjonować w podstawowej opiece zdrowotnej.

 

Proponowany projekt ma istotne znaczenie praktyczne, szczególnie w sytuacji pacjentów przewlekle chorych i/lub w starszym wieku, którzy z powodu wielochorobowości, korzystają z usług różnych specjalistów oraz jednocześnie przyjmują wiele leków.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie z prezentacją multimedialną i dyskusji.