Zarejestruj

Projekty »

Zrób to sam - zabawka dla psa

Projekt realizowany w trybie zdalnym (ONLINE)
:: Projekt UP180 (Szczegóły)
Adresaci
szkoła podstawowa - klasy V-VIII, szkoła ponadpodstawowa, studenci, rodzice, dziadek i babcia
Forma prezentacji
dyskusja, film
Nauki i sztuki
n. biologiczne, n. weterynaryjne
Przedmioty
biologia, ochrona środowiska, przyroda, zajęcia techniczne
Organizator
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
Autorzy
dr hab., prof. uczelni Mirosław Karpiński (kierownik),
inż. Izabela Rodzyń, inż. Aneta Sikora
Początek
Poniedziałek 2021-09-20 09:00
Edycja zakończona
Idź do prezentacji on-line

Psy jak i ludzie mają swoje specyficzne potrzeby przypisywane do gatunku. Jedną z nich jest potrzeba eksploracji. Przeciwieństwie do ludzi dominującym zmysłem u psów jest węch, dlatego psy badają otaczający świat przy użyciu swojego nosa. Jego nos potrafi zdobyć informacje ze świata takie jak np. stan zdrowia innego psa czy nawet jego samopoczucie. Zdarza się jednak, że pies nie może mieć zapewnionej odpowiedniej potrzeby badania świata, może być to spowodowane np. chorobą opiekuna lub psa, złymi warunkami pogodowymi (jak deszcz czy upały) czy należeniem do osobników, które mają małą wytrzymałość i nie można pozwolić sobie na długie spacery.  

 

Wtedy możemy wkroczyć my właściciele i zapewnić mu zaspokojenie tej potrzeby tworząc własną zabawkę z najprostszych rzeczy. W naszym przypadku jest to karton i przedmioty które każdy z nas znajdzie w swoim domu. Ten sposób jest bardzo ekonomiczny, przyjazny dla środowiska i zaspokaja dwie potrzeby naszego psa. Potrzebę eksploracyjną poprzez węszenie oraz pozwala na niszczenie. Węszenie u psa powoduje wyciszenie (tak jak gryzienie, lizanie czy kopanie) dzięki temu będziemy mieć o wiele spokojniejszego psa. Zezwolenie psu na niszczenie kartonu może zniwelować uszkodzenia w domu, poprzez zaspokojenie tej potrzeby przez nas. 

 

Z ciekawostek pokażemy jak zrobić w bardzo prosty sposób szarpak. Zabawa szarpakiem pozwala na wzmocnienie więzi naszej z psem co owocować będzie na nasze wzajemne zaufanie oraz posłuszeństwo. Taka zabawa jest doskonałym urozmaiceniem spacerów oraz naturalnym sposobem zabawy dla psa.